metot bilişim
ankara web tasarım
Akne Vulgaris

Akne Vulgaris, özellikle ergenlik ile başlayan yüz, göğüs ve sırt kısmında ortaya çıkan sivilce ve siyah noktalarla karakterize bir cilt hastalığıdır. 13-18 yaşındaki ergenlerin %80 inde çeşitli derecede akneler çıkmaktadır. Kız çocuklarında erkeklere göre daha sık görülür. Hafif olan formları tedavisiz de iyileşebilirken orta ve şiddetli Akneler tedavi edilmezse akne skarı dediğimiz ciddi izlere neden olabilir. Akne vulgaris tedavisinde hastalığın şiddetine ve hastanın yaşına göre birçok tedavi seçeneğimiz bulunmaktadır. Akneye bağlı oluşan iz veya skarların düzeltilmesinde de yine İğneli Radyofrekas(altın iğne) Fraksiyonel lazer gibi çok farklı metot kullanılabilmektedir.

Akne vulgaris sadece ergenlik yaşlarında olup geçen bir hastalık değildir. Adolesan veya geç dönem aknesi dediğimiz tipinde 35 yaşından sonra başlayabilir ve kadınlarda bazen menapoz dönemine kadar sürebilir. Ergen dönem aknesi ile yetişkin dönem aknesinin yüzde tutulum yerleri ve hastalığın karakteristiği farklıdır. Bundan dolayı tedavisi de farklılık gösterebilir. Ergenlik dönemi Akne vulgarisi alın, yanaklar, burun, göğüs ve sırt bölgesinde görülürken erişkin dönem aknesi ağız etrafı ve çenede daha çok görülür. Akne vulgaris kişilerin psikolojisini son derece olumsuz etkileyen ve olumsuz kozmetik sonuçlara yol açabilen bir hastalıktır. Bu sebeple hafife alınmadan ve kendiliğinden geçmesi beklenmeden Dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Baştan yapılacak tedavi ve kontrollerle hastalığın iz bırakması veya akne skarlarına neden olması engellenebilir. Eğer tedaviye rağmen iz kalmışsa veya tedavisiz bırakılıp skar ile iyileşmişse izleri hafifletmek veya gidermek için İğneli radyofrekans, fraksiyonel lazer gibi estetik uygulamalar yapılabilir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Akne Vulgaris Tedavisi

Akne vulgaris özellikle yüz bölgesini tutan kızarıklık, siyah noktalar,yüzde aşırı yağlanma ve iltihaplı sivilceler ile seyreden nispeten kronik bir deri hastalığıdır. Genel olarak, bu rahatsızlık ergenlik döneminde görülmeye başlar. Hatta ergenlerin % 80inden fazlasında hafif de olsa çıkar ve kız çocuklarında daha sık görülür. Akne vulgarisin ergenlik döneminde görülmesi ve şiddeti de yine genetik yatkınlığa bağlıdır. Hatta iz bırakması bile genetik yatkınlık ile yakından ilgilidir. Ayrıca beslenme alışkanlıkları da akneyi ortaya çıkaran ve şiddetlendiren bir faktördür. Özellikle paketli, katkılı hazır gıdalar, fastfood ve suni şekerli gıdalar sivilceleleri artırır. Akne vulgarisin erken tedavi etmek istememizin de ana nedeni iz bırakmasını engellemektir. Çünkü akne skarı dediğimiz izler kaldıktan sonra hiçbir şekilde % 100 düzelme olmuyor. İz görünümü az da olsa kalabiliyor. Tedavi seçeneklerinde aşağıdaki faktörler etkilidir;

  • Aknenin şiddeti
  • Aknenin tutulum yerleri
  • İz bırakıp bırakmadığı
  • Hastanın yaşı

Bu faktörlere göre Dermatolog doktorunuz tarafından bir tedavi planı düzenlenir. Tedavi ortalama 3-6 ay sürebilir. Bu zaman zarfında düzenli kontollere gitmek tedavinin etkinliğinin takibi için önemlidir. Biz Akne vulgarisi şiddetine göre 1,2,3,4 diye gruplandırırız. 1. derece en hafif olanıdır ve sadece kapalı ve açık komedon dediğimiz siyah noktalar ve çok hafif sivilceler ile karakterizedir. 4. Derece aknede ise komedon, kızarıklık ve derin şiddetli iltihaplı sivilceler vardır ve yüzün çoğunu kaplamıştır. 1. Derece aknede krem veya jel tedavisi yeterlidir. Diğerlerinde ise hastalığın şiddetine göre ilave olarak ağızdan antibiyotikler, a vitamini,salisilik asit veya azelaik asit gibi farklı içeriği olan kremler kombine olarak kullanılabilir. Bu klasik tedavilerle düzelmeyen veya iz bırakma eğiliminde olanlarda ise vakit geçirmeden Roaccutan olarak bilinen ağızdan İzotretinoin hap tedavisi başlanmalıdır. Ağızdan İzotretinoin tedavisi mutlaka Dermatolog kontrolünde verilmelidir ve düzenli kan testleri ile takip edilmelidir. Hiçbir şekilde ilaç kullanmak istemeyen hastalara da akne vulgarisi tedavi etmek için bazı özel peelingler, karbon lazer, iğneli radyofrekans gibi alternatif tedaviler yapılabilir.

Akne Vulgaris’de Hormon Tedavisi ve Diğer Tedaviler

Hormon tedavisinin tercih edilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Hormon tedavisi, adet düzensizliği olanlarda, adet öncesi dönemlerde akne şikayetleri artan insanlarda, çene ve boyun bölgesinde aknesi olan kişilerde, şikâyetleri 30’lu yaşlarda başlayan kişilerde, polikistik over hastalarında, doğum kontrolü planlayan akne hastalarında, diğer tedavilere dirençli hastalarda tercih edilmektedir.

Ancak iz kalma riski yüksek olan hastalarda farklı tedavi planları uygulanabilmektedir. Akne rahatsızlığı, orta düzeyde ya da şiddetli olan hastalarda izotretinoin tedavisi tercih edilmektedir. İz riskinin yüksekse bu tedavi ilk seçenek olarak kullanılabilir. Tedavinin minimum 6 ay süresince veya 120 -150 gr total doza ulaşana kadar devam etmesi gerekmektedir. Doğurganlık çağındaki kadınlar tedavi süresince ve tedavi bittikten sonra 3 ay hamile kalmamalıdır. Yazın ilaca bağlı deri ve dudaklarda kuruma çatlama artacağından tedavi kışın daha iyi tolere edilebilir. Fakat yazın da düşük doz ile tedaviye devam edilebilir. Ayrıca İsotretinoin güneşe duyarlılığı artırdığı için yazın beraberinde güneşten koruyucu da kullanılmalıdır.

Peeling Tedavisi Dolgu ve İğneli Radyofrekans Mikro İğneleme ve Fraksiyonel Lazer Tedavileri

Yukarıdaki tedaviler yetersiz kalabilir ya da kimi tedaviler de yan etkiler yapabilir veya hasta bu tedavileri istemeyebilir. Bu durumda yapılması gereken diğer tedavilerin uygulanmasıdır. Uygulanan tedavilerin yeterli olmadığı fakat sistemik tedavilerin de yan etkisinin bulunduğu durumlarda Acnelan peeling ve maske tedavisi kullanılabilir. Peeling, derinin kontrollü bir biçimde soyulması ve yeniden yapılanmasıdır. Bunun için farklı kimyasallar deriye uygulanır. Acnelan Peeling, akneye etkili içerikler ihtiva eder aknenin şiddetine göre tek başına veya öteki tedavilere ilave edilerek kullanılır. Akne izlerindeyse İğneli radyofrekans (altın iğne) , Fraksiyonel lazer, dermal dolgular ve mikro iğneleme gibi tedaviler kullanılabilir. Eğer Akne skarları, izleri şiddetli ve derin ise hiçbir zaman çok iyi sonuç alınamayacağı ortalama %50 düzeleceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın