metot bilişim
ankara web tasarım
Dudak Dolgusu İstanbul

Dudak dolgusu, dudakların kalınlaşması, dolgunlaşması ve hacim kazanması için herhangi bir cerrahi operasyon olmaksızın yapılan bir uygulamadır. Bundan dolayı “ameliyatsız dudak estetiği” şeklinde de bilinir. Genel itibarıyla, dudakların büyütülmesi ve dudak kenarındaki kırışıklıklarının giderilmesi için bu uygulama yapılır.

Dudak dolgusu uygulamanın farklı tipleri bulunmaktadır. Ancak buna rağmen uygulamanın tek bir amacı vardır; bu da dudakların daha hacimli hale getirilmesi, dudakların köşelerinin dolgunlaştırılması ve dudaklara daha fazla belirginlik kazandırılmasıdır. Bütün bunların neticesinde dudaklar yeniden biçimlenecek ve daha fazla nemlenecektir. Estetik bir uygulama olan dudak dolgusu ile arzu ettiğiniz dudaklara sahip olabilirsiniz.

Ameliyatsız Dudak Dolgusu

Yaşlanmayla birlikte vücutta bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler tüm ciltte olduğu gibi dudakta da etkisini göstermektedir. Dudaklarda hacim kaybı ve incelme, en belirgin yaşlanma etkileri arasında yer alır.

Kimi insanların da genetik olarak dudakları incedir. Hem yaşlanmaya bağlı olarak hem de genetik sebeplerden dolayı dudakları ince olanlar daha dolgun dudaklara kavuşmak ister. Dudak bölgesine yapılan dolgu işlemi ile;

 • Büyüme
 • Kalınlaşma
 • Hacim artışı
 • Asimetri ve şekil bozukluklarının ortadan kalkması
 • Dudak çevresinin düzeltilmesi
 • Cupid’s Bowun belirginleşmesi
 • Üzgünlük ifadesi veren kenarlardaki sarkıkların yok edilmesi
 • Hatların belirginleşmesi

gibi sonuçlar elde edilir. Bu sonuçlar, kişilerin istedikleri görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Dudak dolgusu, hyalüronik asit kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan ve allerji ve başka bir yan etkisi olmayan bir maddedir.

Dudak Tipleri Nelerdir?

Dr. Robert Garden 1997’de dudak tiplerini 7 başlıkta tasnif etmiştir:

 • Pearlique: Bu dudak tipinde, alt dudakta 2 adet inciye benzer kabarıklık vardır. Dudak dolgusu ile bu kabarıklıklar belirginleştirilmektedir.
 • Cupid: Merkezdeki alanı daha belirgin olan dudak tipidir ve kişiye daha genç bir ifade kazandırır.
 • Klasik: Bu dudak tipi en popüler ve yaygın olandır. Yaşlandıkça dudakları hacim kaybeden kadınlar, daha genç görünebilmek için bu dudak tipini tercih eder.
 • Rubina: Dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kadınların tercihidir.
 • Angelic: Üst dudağın melek kanadına benzediği dudak tipidir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Niçin Dudak Dolgusu Yaptırılır?

Kadınlar, vücutlarına erkeklerden daha fazla önem verir ve özellikle dudakları konusunda oldukça hassaslardır. Her kadın, dolgun, sağlıklı ve şekil bozukluğu olmayan dudaklara sahip olmak ister. Bu sayede daha çekici olunabilir ve arzu edilen görünüme kavuşulabilir. Dudaklarını kalınlaştırmak ya da hacimlendirmek isteyen kadınlar, dolgu dışında farklı metotlara da başvurmaktadırlar. Ancak başvurdukları metotlar, genellikle çok kısa süreli çözümler sunmaktadır. Dudak dolgu tedavisi, bütün bu çözümler içerisinde en kalıcı olanıdır ve dudakların diğer dolgunlaştırma işlemlerine göre daha doğal görünmesini sağlar.

Dudak Dolgusu İşlemleri

Dolgu işlemleri için doktorun yeterli deneyime sahip olması önemlidir; bu sayede istenilen görünüm elde etmek daha kolay olur.

Dermatolog Dr. Ektan Demir kliniğinde işlemden önce dudakların genel yapısı incelenir ve dudak dolgusu yapmaya uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Daha sonra dolgu işlemiyle ulaşılacak sonuç hakkında uygulamayı alacak kişiye bilgi verilmektedir. Uygulamadan önce dudaklara lokal anestezik krem uygulanmaktadır. Krem uygulandıktan 10-15 dk sonra etkisini gösterir.Dudakların uyuşmasının ardından önceden hazırlanan dolgu malzemesi, çok ince uçlara sahip olan iğnelerle dudağın içine enjekte edilmektedir. Anestezik kremlerin uygulanmış olması, işlem esnasında herhangi bir ağrı hissetmenizi önler.

Kimlere Dudak Dolgusu Yapılmaz?

Bazı özel durumu olan kişilere dolgu yapılamayabilir:

 • Hamilelere ve emziren annelere
 • Hemofili (kanın pıhtılaşma bozukluğu) hastası olan kişilere
 • Otoimmün hastalıkları olanlara
 • Dolgu malzemesine karşı duyarlılığı olanlara

dolgu yapılması önerilmemektedir.

Dudak Dolgusu İstanbul
Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Cerrahi bir müdahale gerektirmeyen dudak dolgusu, çok uzun süren bir işlem değildir. Uygulama, yaklaşık 10 dakikada tamamlanmaktadır. Uygulamayı yaptıran kişi, günlük hayatına hemen dönebilmekte ve günlük aktivitelerini yapabilmektedir.

İşlemin Kalıcılığı Ne Kadardır?

Dudakların hacim kazanması ve büyümesi için en fazla tercih edilen hyaluronik asit dudak dolgusunun kalıcılığı, uygulamayı yaptıran kişinin vücut metabolizmasına göre değişiklik gösterebilir.Bunun yanı sıra dolgu malzemesinin kalitesi de önem arz etmektedir. Kliniğimizde kişinin dudak yapısına uygun ve kalıcılığı daha fazla olan dolguları kullanıyoruz. Dudak dolgusunun kalıcılığı genellikle 9- 12 aydır. Fakat bazen bu süre 18 aya kadar çıkabilir.

Dudak Dolgusundan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Dudak dolgusu uygulaması yapılan kişiler, günlük hayatlarına hemen dönebilir. Uygulamadan sonra ödem oluşabilmektedir. Ödem, 24 ya da 48 saat içinde azalarak yok olmaktadır. Bazen 3-4 gün de sürebilir bu ödemler. Dudak dolgusundan hemen sonraki bir kaç gün aşırı sıcak temasından ve sigara içmekten kaçınmalıdır. Uygulamadan sonra makyaj yapılabilir ve ruj sürülebilir.

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın