metot bilişim
ankara web tasarım
lazer-epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen kılların lazer ışınları yardımı ile yok edilmesidir. Lazer epilasyon teknik olarak, selektif termolizdir. Yani belli bir dalga uzunluğundaki yoğun ışık toplulukları olan lazer ışınları ile istenmeyen kılların köklerinde, tahribat yaratılmasıdır. Böylece kıl kökleri zayıflar ve gücünü kaybederek kalıcı olarak yok edilir.

Lazer Epilasyon Cihazları

Alexandrite lazer; 755 nm dalga boyuna sahiptir. Koyu renk kıl köklerinde başarılıdır ancak ince kıllarda etkisi zayıftır. Yüz bölgesinde ise önerilmemektedir. Ayrıca erkek sırtı gibi kılların biraz daha derinde olduğu bölgelerde etkisi zayıftır.

Diod lazer ; 810 veya 808 nm dalga boyuna sahiptir. İnce tüylerde diğer lazerlerden daha başarılıdır. Aynı zamanda erkek sırtı ve kol gibi bölgelerde etkinliği çok iyidir. İlk jenerasyonları çok ağrılı olan diod lazerlerde yeni nesillerde buz başlık ve yüksek frekans- düşük akım (ütüleme lazer) denilen uygulamalar ile ağrı-acı en aza inmiştir.

Nd-Yag ; 1064 nm dalga boyu kullanılan lazerdir. Bu dalga boyu aslında vasküler lazer dalga boyudur. Yani varis ve damarsal lezyonlarda etkindir. Fakat daha sonra kıllar üzerinde de etkili olduğu görülünce lazer epilasyonda kullanılmaya başlanmıştır. Daha derin yerleşimli kıllarda tercih edilir fakat ağrısı fazladır. Lazer epilasyon amaçlı kullanımı gittikçe daralmaktadır.

Biz kliniğimizde Yeni nesil ‘Buz Lazer’ kullanıyoruz. FDA ve İtalyan CI onaylı Mantis diod lazer -4 dereceye kadar soğutma yapan buz başlığı ve kıl yapısına, cilt rengine göre üç farklı parametrede uygulama yapabilen bir diod lazer sistemidir. Mantis diod lazer ile yüz bölgesi, ince kıllar ve erkek sırtı gibi dirençli ve zor bölgelerde çok iyi sonuçlar almaktayız. Uzun yıllardır Estetik Dermatoloji ile ilgilenen ve birçok lazer sistemi ile çalışan bir Dermatolog olarak, şimdiye kadarki en başarılı sonuçları yeni nesil buz başlıkı Mantis diode lazer ile alıyoruz diyebilirim. Buz başlığı ve üç ayrı modda kullanımı ile acısı minimumdur.

Lazer Epilasyon Hangi Tip Kıllarda Etkilidir?

Kıllar ne kadar sert, kalın ve rengi ne kadar koyu ise lazer epilasyon o kadar etkili olur. Bununla birlikte cilt rengi ne kadar açıksa etkinlik o kadar artmaktadır. Yani siyah kıl açık ten lazer epilasyon için en idealidir. Kıl ne kadar zayıf ve rengi açık olursa lazer epilasyonun başarı derecesi o kadar azalır. Tüylerde ise yani kıl kökü çok zayıf olan ve yumuşak açık renk- sarı kıllarda lazer epilasyon başarısı çok çok azdır.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

İstenmeyen kılların olduğu tüm bölgelerde lazer epilasyon uygulanabilir.

• Kol altı
• Bacak
• Genital bölge
• Yüz
• Dekolte
• Göbek vs.

Kimlere Yapılır?

Lazer epilasyon yapmaya engel bir deri hastalığı olanlar ve hamileler dışında herkese yapılabilir. Deri enfeksiyonları, uçuk gibi durumlarda da hastalık geçene kadar yapılmamalıdır. Ergenlikten itibaren lazer epilasyon yapılabilir. Özellikle kız çocuklarında lazer epilasyon için 18 yaşını doldurması gerekli değildir. Kıllar olgunlaşmış ise yapılabilir.

acısız-ağrısız-lazer-epilasyon

Kaç Seans Yaptırılması Gerekir?

Seans sayısı kişiden kişiye göre değişmektedir. Belirleyici bazı unsurlar vardır.
• Uygulama yapılan bölge
• Kılın yapısı
• Rengi ve kalınlığı
• Uygulama yapılacak olan hastanın ten rengi seans sayısını etkileyen faktörlerdir..

Ayrıca kişide herhangi bir hormonal bozukluk veya değişim varsa bu da seans sayısını artırır. Yine yüz bölgesinde seans sayıları özellikle kıllar inceldikten sonra artabilir. Koyu kıllarda ortalama 4 – 6 seans yeterli olmaktadır.

Lazer Epilasyon Ağrılı Mıdır?

Ağrı , kullanılan lazer cihazına ve uygulama bölgesine bağlı olarak değişir Nd:YAG lazer en ağrılı cihazdır. Çünkü duyu sinir demetinin olduğu yere kadar iner. Bu da ağrı-acıyı artırır. Alexandrite lazerde, kullanılan cihaza bağlı olarak farklı derecelerde acı olur. Cihazın ‘spot size’ denilen uygulama alanı çapı arttıkça acı artar. Genelde orta derecede bir acı hissedilir. Diod lazerlerde de orta derecede bir acı vardır. İlk nesil diod lazerlerde acı çok daha fazla idi fakat yeni nesil buz başlık ve bizim kullandığımız Mantis Diode sistemde acı çok daha azdır. Fakat hiçbir lazer epilasyon cihazında sıfır acı yoktur. Ayrıca acı kişinin ağrı eşiğine ve uygulama yapılan bölgeye göre de değişmektedir. Dudak üstü gibi yumuşak bölgeler, erkeklerde ense acının daha çok hissedildiği bölgelerdir.

Lazer Epilasyon Zararlı Mıdır?

Hayır, sağlık açısından bir zararı ve riski yoktur. Çünkü lazer yoğunlaştırılmış bir ışıktır ve ışığın indiği dalga boyu lazer epilasyon cihazlarında sadece kıl köküne odaklıdır. Lazer ışını iyonize bir radyasyon değildir. ( röntgen ışını veya tomografi gibi hücrede zararlı etki yaratma ihtimali yoktur.) Isıya dönüşerek etki eder ve milisaniyeler içinde dokuda emilerek soğur. Bunda dolayı kısa ve uzun dönemde hücre üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Sadece uygulama sırasında deriden geçerken lazer ışınları deriyi yakabilir, bu da geçici bir yan etkidir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkiler, deri üzerinde oluşabilecek olan 1. veya 2. derece yanıklardır. Ki bu da uygulama hatası veya uygun olmayan cihazlar ile yapılan uygulamalara bağlıdır. Uygulama yapılan alanda birkaç saat sürebilen kızarıklıklar olması oldukça normaldir. Bazen de özellikle sırt bölgesinde deride enfeksiyon gibi istenmeyen yan etkiler olabilir.

Kliniğimizde Kullandığımız Cihaz : Buz Lazer (Mantis Diode)

Biz kliniğimizde buz lazer olarak da bilinen yeni nesil buz başlıklı dıode lazer kullanıyoruz.

Lazer Epilasyon Yapılacak Yeri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öncelikle bu alanda tecrübeli ve doktor kliniklerini tercih etmelisiniz. Çünkü, ticari kaygılar ile açılan, sağlıksız koşullarda ve uygun olmayan cihazlarla ( çoğu Çin malı olan sahte cihazlar), yetkisiz kişiler tarafından yapılan uygulamalar sonucunda istenmeyen komplikasyonlar, kalıcı yanıklar ve renk değişiklikleri gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca işlemin başarılı olmayışı ile zaman, sağlık ve para kaybı oluşabilmektedir. Bu nedenle cildimiz üzerine uygulanacak lazer işleminin mutlaka uzman doktor gözetiminde olması gerekir.

buz-lazer-epilasyon

Lazer Epilasyon, Buz lazer, Alexandrite, Nd:YAG, Diyot, Diode, Lazer Fiyatları, Merkezleri, Anadolu Yakası, Ataşehir, İstanbul

1

Göğüs ve yüz bölgesinde yapılan uygulamalar için 12 seansa kadar epilasyona ihtiyaç duyulabilir

1

Lazer epilasyon dünya genelinde 20 yıldan fazla süredir uygulanmakta

1

Lazer epilasyon sonrası 24 saat süreyle sıcak suyla temastan kaçınılmalıdır

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın