metot bilişim
ankara web tasarım
Lazerle Dövme Silme İstanbul

Lazerle dövme silme uygulamasındaki başarı, dövmenin ve cildin rengine, tercih edilen boyaların türüne, dövmenin derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama biçimine, kullanılan lazer sistemine bağlı değişiklik gösterir. Lazer ışınları, yalnızca dövmeyi oluşturan renkleri hedef alır. Lazer ışınlarıyla parçalanan dövme pigmentleri, vücudun doğal mekanizmasıyla dışarı atılır.

Lazerle dövme silme işleminde lazer ışınları, cildin yüzey kısmına zarar vermeden geçip derinin içerisindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır. Lazer ışını dövmeyi oluşturan pigmentlerin içinde emilir ve burada patlama etkisi göstererek pigmenti parçalar. Deri içerisinde küçük parçalar şeklindeki pigmentler, açığa çıkan enerjiyle çevre dokuya zarar vermeksizin mikro parçalara ayrılır. Bir sonraki aşamada vücut, boyaları emer ve yok eder.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Lazerle Dövme Silme İşlemi

Cilt üzerine uygulanan dövmelerdeki renkli boyalara, hassas lazer ışınları 5 nano saniye gibi çok kısa süreli atışlar yapılır. Bu sayede, dövmedeki boyalar çok küçük parçalara bölünür ve bağışıklık sistemi tarafından vücuttan atılır. Bu işlemde Q-switched Nd-yag lazer cihazı kullanılır. Bu lazerler ile

  • Siyah
  • Yeşil
  • Mavi
  • Kırmızı

renkli dövmeler rahat bir şekilde çıkarılabilir. Bunun dışında söz konusu yöntem ile dövmelerin silindiği gibi kalıcı makyajlar da çıkarılabilir. Q–switched lazer ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Kaza sonrasında meydana gelen lekeler, yani travmatik pigmentasyon değişimlerinin giderilmesinde de Q–switched Nd-YAG lazer kullanılabilir.

Dövme Silmedeki Sonuçların Başarısı

En iyi sonuç alınan dövmeler; açık ten rengine sahip kişilerde bulunan koyu renkli (siyah, kahverengi, lacivert, bordo, mavi) dövmelerdir. Q–switched lazer ile yapılan dövme silme işlemi esnasında hafif-orta derecede bir acı hissedilebilir. Bu nedenle uygulama öncesinde istenirse lokal anestezi etkili krem uygulanabilir. İşlemden sonra, dövme alanında kabuklaşmalar ve noktasal kanamalar meydana gelebilir. Bu geçici değişimler, 3-7 gün içinde düzelir.

Uygulamadan sonra, bölgeye buz kompresi yapıldığında ödem ve hassaiyet cevabı azalır. Dövme, el kol gibi bir bölgeye yapılıyorsa tedavi bölgesi kısa bir süre yukarıya doğru tutulursa ödem azalır. İşlemden sonra kişi günlük aktivitesine ve işine dönebilir. İşlemden sonra, hekim tarafından tavsiye edilen krem, tedavi alanına uygulanmalıdır. 2-3 gün o bölgeye sıcak su, sauna ve buhar banyosundan uzak durulmalıdır. Deride kabuklanma bulunuyorsa kabuklanma düzelinceye kadar havuza ya da denize girilmemelidir.

Seansların Sayısı Neye Göre Belirlenir?

Dövme silme tedavisinde fazla seans sayılarına ihtiyaç vardır. Çünkü deri altına hapsedilen boyaların parçalanması ve deri rengine eşitlenmesi biraz zaman alır. Seans sayısı dövmenin boyasına göre değişmektedir. Profesyonel yapılmamış ve yüzeysel boyalar ile çalışılan dövmelerde ortalama 4-8 seans yeterli olurken daha profesyonel ve cildin derinine nüfuz eden dövmelerde bazen 20 seans kadar uzayabilmektedir. Seans araları ise genellikle 4-6 haftadır.

Her dövme silinebilir. Kullanılan ileri teknolojiye sahip hassas lazerlerle farklı renklere sahip dövmeler silinebilir. Pek çok ana renkteki dövmeyi lazer ile silmek mümkündür. Fakat mor, pembe ve sarı renklerin kimi tonları, ten rengindeki beyaz renkteki dövmeler lazerle silinemez.

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın