metot bilişim
ankara web tasarım
Karbon Peeling İstanbul

Karbon peeling,  yüz bölgesine özel olarak hazırlanmış olan bir karbon solüsyonu sürülerek gerçekleştirilen lazer uygulamasıdır. Uygulama ile cilt gençleşme, yenilenme ve bazı cilt sorunlarını düzeltme hedeflenir. Daha canlı ve parlak bir cilt yüzeyine sahip olmak için yapılan bu uygulama cilt tonunda açılma ve aydınlanma, gözeneklerde küçülme ve sivilcelerde düzelme olur.

Karbon peeling, lazerle gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Kullanılan karbon solüsyonu, lazerin deride daha iyi emilmesini ve cildin yenilenmesini sağlar. Cilde sürülen karbon solüsyonu, bir süre bekletildikten sonra lazer işlemi yapılır. Karbon parçacıkları lazerin etkisi ile parçalanırken deride soft bir soyulma ve yenilenme sağlar.

Karbon Peeling Uygulaması

Karbon solüsyonunun uygulanması ile gerçekleştirilen işlem, cilt gözeneklerinde ısı dalgalarının daha fazla ektili olmasını sağlar. Lazer sayesinde karbon parçacıklarının buharlaşması aynı zamanda cilde peeling etkisi yapar. Bu işlem sayesinde derideki kollajen miktarı artar ve cilt kendi kendini yenilemeye başlar. Gözeneklerdeki küçülme de uygulamanın bir sonucudur. Gözeneklerin küçülmesi ile beraber ince kırışıklık ve hafif izlerde de düzelme sağlanır. Ayrıca ciltteki ton farklılıkları azalır ve daha canlı ve parlak bir cilt rengi elde edilir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

Uygulama, özel bir karbon solüsyonu ve lazer cihazı yardımı ile gerçekleştirilir. İşleme geçilmeden önce yüzün tamamı, ince bir tabaka şeklinde karbon solüsyonu ile kaplanır. Ardından, 5-10 dakika beklenir ve karbon solüsyonunun cilt üzerinde maske hali alması sağlanır ve üzerine Q-Switched Nd:YAG Lazer uygulanır.

Karbon Peeling
Karbon Peeling

Lazer ışınlarının etkisi ile karbon tanecikleri cildin yüzeyel tabakasına doğru emilir ve burada yüksek ısı oluşturur ve ikinci aşamada kısa atım lazer modu ile karbon tanecikleri ısı etkisi ile patlatılır ve deriden uzaklaştırılır. Böylelikle hem karbonun iyileştirici etkisi hem de lazer ışınlarının hasar yaratarak iyileşme ve düzelme sağlayıcı etkisi ile ciltteki problemler çözümlenir.

Karbon Peeling Hangi Problemlerin Çözümünde Kullanılır?

Oldukça etkili bir uygulama olan karbon peeling, pek çok sorunun çözümlenmesini sağlar. Bu cilt problemlerini şöylece sıralayabiliriz:

  • Gözeneklerin daraltılması
  • Cilt yağlanması
  • Akne ve sivilce tedavisi
  • Anti-aging (yaşlanmaya karşı önlem, yaşlılık belirtilerini yok etme)
  • Yüzeysel kırışıklıkların açılması
  • Cilt renginin daha canlı ve sağlıklı görünmesi

Karbon peelingin ağrısız olması ve her cilt tipi için uygun olması en büyük avantajıdır. Ayrıca, uygulama, yaz ve kış mevsiminde herhangi bir engel olmadan yapılabilmektedir.

Uygulama, alerjik reaksiyonları olmayan ve lazer uygulamalarının yapılmasında sakınca bulunmayan kadın ve erkek herkese bu işlem yapılabilir.

İşlem Kaç Seans Sürer?

Seans sayıları cildin ihtiyacına göre değişir. Genel olarak, 4 seans yetmektedir ancak sorunun büyüklüğü seans sayısını 10’a çıkarabilmektedir.

Tek bir seansın süresi 10-15 dakikadır. Karbon maskesinin kuruması ile işleme başlanır.  Seanslar 1 ya da 2 haftalık periyotlarla yapılır. Bazı durumlarda bu süre 10 gün de olabilmektedir.

Uygulamadan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan uygulamadan hemen sonra kişi sosyal hayatına dönebilir. Ancak dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Lazerli uygulamaların tamamında olduğu gibi bu işlemden sonra da güneşten korunmak gerekir.

Bu nedenle, güneş koruyucu kremler hem tedavi süresince hem de tedaviden sonra kullanmalıdır. Bunun yanı sıra uygulamanın yapıldığı bölge kısa bir süre yıkanmamalıdır.

Bu işlemin etkisi yapıldığı andan itibaren, yani karbon tanecikleri deri altına yayıldığı andan itibaren başlar ve epidermiste, yani deri üzerinde istenen etkilerin gözlenmesi ikinci-üçüncü seanstan sonra gerçekleşir.

Seanslar devam ettikçe istenen sonuçlar daha belirgin bir şekilde kendini göstermeye başlar. Son seanstan 1–2 hafta sonra da tamamen güzel bir görünüm elde edilmiş olur.

Karbon Peeling
Karbon Peeling

Uygulama Kalıcı Bir Çözüm mü?

Karbon peelingin etki alanı cilt sorunlarıdır. Cilt yaşayan ve etki alan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle söz konusu işlem, çok başarılı ve etkili olsa da diğer bütün uygulamalar gibi ömür boyu kalıcılık sağlamaz.

İstenirse cildinize yapılan uygulamanın etkisi geçip cildiniz eski halini almaya başlayınca yeni bir karbon peeling uygulaması yaptırabilirsiniz. Hatta 4-6 seanslık kürlerden sonra ayda bir kez devam seansları yapılırsa etkisi daha iyi olur.

Cildinizdeki problem için tek başına karbon peeling yeterli olmadığı durumlarda başka cilt uygulamaları ile destekleyebilirsiniz. Bu tamamen kişinin cildindeki probleme ve Dermatolog doktorunuzun önerisine göre değişir. Akne problemi ön planda ise ilaç tedavileri ile desteklenmelidir.

Tamamen yeni bir görünüm isterseniz, karbon peeling yapıldıktan sonra ve iyileşme dönemi atlatıldıktan sonra doktorunuza danışarak botoks ya da dolgu uygulamaları yaptırabilirsiniz. Buna ek olarak medikal cilt bakımı da periyotlar ile uygulanmalıdır. Hem bu sayede karbon peeling işleminin etkisi daha uzun süreli olacaktır.

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın