metot bilişim
ankara web tasarım
Fransız Dudak Dolgusu

Fransız dudak dolgusu, temel olarak hyaluronik asit içeren ancak içeriğinde “mannitol” barındıran bir üründür. Bu, onu klasik dolgulardan ayıran en önemli özelliktir. Bir diğer farkı ise, patentli çapraz bağ teknolojisine sahip olmasıdır.

Fransız dudak dolgusu nedir, ne işe yarar? Hyalüronik asit dolguların, güçlü antioksidan olan mannitol ile birleşmesi; doğal hacimli, dokuya son derece uyumlu dudaklara kavuşmanızı sağlıyor. Bu özellikler sayesinde, yapılan bu dolgu işlemi, dudak dokusuyla tamamen uyumlu olan, dokunulduğunda ve öpüşme sırasında hissedilmeyen, doğal sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Fransız Dudak Dolgusu
Fransız Dudak Dolgusu

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Peki, Fransız dudak dolgusu nasıl yapılır?

İşlem için hazırlanan hyaluronik asit dolgu, kas üstü plana ve dudağın anatomik olarak belirginleşmesi istenen kısımlarına uygulanır. Dudağın tamamı gelişigüzel dolgunlaştırılmaz. Böylece, dolgunlaşırken yapaylaşmayan, doğal bir hacim kazanan dudaklara sahip olmuş olursunuz.

Bu işlem kanül ile uygulanır. Bu sayede dudaklar defalarca iğne ile travmatize olmaktan kurtarılır. Dudak dolgusu, mukoza altı yani kas üstü plana uygulanır. Çünkü kas içi uygulama aşırı şiş ve yapay bir görüntüye sebep olur. Tüm dudağa her alanda eşit enjekte etmek yerine önceden planlanmış belli noktalara enjekte edilir.

Fransız Dudak Dolgusu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Uygulama, ortalama 10 dakika sürer. Dudakları kremle uyuşturup lokal anestezi infiltrasyonu yapmak genellikle birçok hastada yeterli olabiliyor. Bu yöntemle uyuşukluk hızlıca geçer ve normal hayata dönüş hızlı olur. Eğer hastanın ağrı eşiği düşük ise, lokal anestezi ile sinir bloğu da kullanılabilir. Bu yöntem ile, uyuşukluk ve hissizlik işlem sonrası 1-2 saat kadar sürebilmektedir.

Dudaklar çok hassas organlar oldukları için ilk birkaç gün ödeme bağlı daha büyük görünürler ama ödemler geçtikçe gerçek boyutuna ulaşırlar.

Fransız Dudak Dolgusu

İşlem Esnasında Acı-Ağrı Hissedilir mi?

Uygulama lokal anestezi eşliğinde yapıldığı için ağrı veya acı hissedilmez.

İşlem Sonrası Dudak Dokusunda Bozulma Olur mu?

Hayır, olmaz. Yukarıda da sözünü ettiğimiz özelliklerinden ötürü dolgu, doku ile mükemmel bir uyum gösterir ve herhangi bir bozulma, dolguda topaklanma vb. yaşanmaz.

Bu Yöntemin Kalıcılığı Ne Kadardır?

Dolgu uygulamaları sonucunda dokularda ortaya çıkan stres yüzünden hızlı hacim kayıpları yaşanması, sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak Fransız dudak dolgusu, barındırdığı güçlü antioksidan sayesinde vücut tarafından hızlı yıkılmalar karşısında direnç gösterir. Yani hem dokuyla oldukça uyumlu hem de uzun ömürlü sonuçlar vermektedir.

Dolgunun kalıcılığı, hastanın mimik yapma alışkanlığı, çevre şartları gibi durumlara göre değişebilir. İlk uygulamanın ömrü ortalama 6-12 ay olmakla birlikte, tekrarlandıkça bu süre artar. 3-4 uygulamadan sonra ise, sahip olunan hacim neredeyse kalıcı hâle gelir. Düzenli olarak dudak dolgusu yaptıran kişilerde dudak dolgusunun kalıcılık süresinin uzadığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Bu yöntemle dudaklar istenilen şekle ulaşırken, uzun süre kalıcı olma ve doku uygunluğu sayesinde hem hacimli hem de doğal bir görünüm elde ediliyor.

Fransız Dudak Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

  • Yapı gereği dudakları ince olan veya yaşla birlikte incelen kişilere
  • Dudak – burun mesafesi uzun olan kişilere (mesafenin daraltılması için)
  • Dudakları içeri dönük olan kişilere
  • Dudaklarına hacim vermek veya şekillendirmek isteyenlere
  • Dudaklarında tazelenmiş ve nemli bir görüntü hedefleyenlere, bu işlem uygulanabilir.

Kişinin yüz hatlarına uygun, istediği tipte dudak tasarlayan bu işlem sonucunda; daha simetrik, çekici, dolgulu dudaklara sahip olmanın yanı sıra, kimimizin de seneler içinde azalan hacmi yerine koymamızı sağlar. Bu minik dolgu enjeksiyonları yalnızca dudakları hacim olarak büyütmek, şekillendirmek isteyenler için değil; daha genç ve dinamik görünmek isteyenler için de güzel bir uygulamadır.

Fransız Dudak Dolgusu

Uygulamadan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Dudak dolgusu uygulaması yapılan kişiler, günlük hayatlarına hemen dönebilir. İşlemden sonra ödem oluşabilmektedir. Ödem, 24 ya da 48 saat içinde azalarak yok olmaktadır. Bazı hastalarda 3-4 gün de sürebilir bu ödemler. Kişi, dudak dolgusundan hemen sonraki birkaç gün aşırı sıcak temasından ve sigara içmekten kaçınmalıdır. Uygulamadan sonra makyaj yapılabilir ve ruj sürülebilir.

Kimlere Fransız Dudak Dolgusu Yapılamaz?

Bazı özel durumu ve rahatsızlığı olan kişilere dolgu yapılamayabilir:

  • Hamilelere ve emziren annelere
  • Otoimmün hastalıkları olan kişilere
  • Hemofili (kanın pıhtılaşma bozukluğu) hastası olan kişilere
  • Dolgu malzemesine karşı hassasiyeti olan kişilere yapılması önerilmemektedir.

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın