metot bilişim
ankara web tasarım
PRP Tedavisi İstanbul

PRP tedavisi, farklı cilt sorunları için tercih edilen bir uygulamadır. PRP sözcüğünün açılımı Platelet Rich Plasma, yani “Platelet yönünden zengin plazma sıvısı”dır. Hastadan alınan ortalama 20cc kadar kanı, özel bir santrifüj cihazı ile platelet hücrelerinden zengin plazma haline getirilir.

PRP tedavisi ile ciltte gençleşme kaydedilir. Platelet, hücreleri dokuyu tedavi etmekte ve bir bakıma kök hücre görevi görmektedir. Kişinin kanından alınan ve ayrıştırılan plazma sıvısı, yaklaşık 2 – 2.5 cc kadardır. Platelet hücreleri bakımından zengin plazma sıvısı, mevcut sorunların çözümü için hedeflenen bölgeye enjekte edilmektedir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

PRP Tedavisi Nedir?

Uygulama; yıpranmış, kırışmış ve canlılığını kaybetmiş derinin eski haline kavuşması, sıkılaşması ve gençleşmesi için uygulanan bir tedavi metodudur. Platelet hücrelerinden salgılanan büyüme faktörleri, hücre onarımını ve yaraların iyileşmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak, salgılanan büyüme faktörleri, kolajen ve yeni kılcal damar üretimini artırarak cildin canlanmasına destek olmaktadır. PRP uygulaması, aşağıdaki cilt sorunları için tercih edilmektedir:

 • Cilt gençleştirme
 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar
 • Leke tedavisi
 • Akne izleri
 • Yara iyileşmesi
 • Saç dökülmesi

PRP Hangi Bölgelere Uygulanır?

Uygulamanın ciltteki yaşlanma sorunu çözme konusundaki etkisi; vücudun saç, boyun, dekolte bölgesi, bacakların iç kısmı, yüz, el ve el gibi bölgelerine uygulanmasını mümkün kılmaktadır.

Bu bölgelerdeki kırışıklık, cansızlık ve buruşmalar PRP tedavisinin etkisiyle azalmaktadır. Bu sayede cilt esneklik kazanmakta ve daha parlak bir görünüme sahip olmaktadır.

PRP Uygulaması İçeriği

Trombosit (platelet), tüm insanlarda bulunan ve asıl görevi kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerdir. Herkeste 1ml kanda ortalama 300 bin civarında bulunan platelet hücreleri ayrıca yaraların iyileşmesini ve yara yerlerinin temizlenmesini sağlamaktadır. Platelet hücreleri, içindeki büyüme faktörleriyle hücrelerin onarım özelliklerini işlevsel hale getirmektedir. PRP tedavisinde, hastanın kendisinden alınan kan örnekleri kullanılmaktadır. Örnekler, bazı işlemlerden geçirilip yine hastaya enjekte edilmektedir. PRP’yle cilt gençleştirme işleminde kan ve platelet bakımından zengin plazma, büyüme ve onarma faktörleriyle gereksinim duyulan bölgedeki cilt sorunlarını azaltmaktadır.

PRP Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Kişinin kendi kanından elde edilen platelet bakımından zengin kan örnekleri, özel bir makinada santrifüj ve filtreleme işlemiyle ayrıştırılmakta, kanın platelet bakımından zengin kısmı açığa çıkartılmaktadır.  Elde edilen platelet bakımından zengin doku, ince uçlu iğnelerin yardımıyla ihtiyaç duyulan alanlara enjekte edilmektedir. Bu işlem steril bir ortamda yapılmaktadır. Uygulama, enjeksiyonla yapılabileceği gibi dermapen ile kanallar açılma suretiyle iğnesiz de gerçekleştirilebilir. Uygulama şekli, hastanın içinde bulunduğu duruma uygun olarak saptanmaktadır. İşlemin sonucunda cilt, sağlığına kavuşmaktadır. Uygulamanın şu faydaları bulunmaktadır:

 • Cilt, kendi sürecinde ve kendi mekanizması kullanılarak onarılmaktadır.
 • PRP, kolajen oluşumunu desteklemektedir.
 • Dışardan bir madde verilmediği için alerji yapma riski yoktur
 • PRP’nin en önemli niteliği doğal bir yöntem olması ve bir yan etkisinin olmamasıdır.
 • İşlem sonrası kişi günlük yaşantısına devam edebilir

Uygulamanın Yan Etkileri Var mıdır?

PRP uygulamasında elde edilen plazma, kişinin kendi kanından alınmaktadır. Bu yüzden, uygulamanın yan etkide bulunma ihtimali çok azdır. Özellikle yüz bölgesinde biraz ağrılı olduğu için lokal anestezik krem kullanılır. İşlemin gerçekleştirildiği alanda küçük kızarıklıklar, iğnenin batım yerlerinde ufak şişlikler, ağrı ve morarma olabilir. Bunlar da işlemden kısa süre sonra yok olmaktadır.

Uygulamanın Süresi ve Miktarı

PRP uygulamasında önce kişiden kan alınır ve 15 dk santrifüj edilerek ayrıştırılır sonra da yüz veya saçlı deriye enjekte edilir. Bu işlemlerin hepsi ortalama 30-40 dk sürer. PRP uygulamasının standart bir tedavi planı bulunmamaktadır. Hastaya ve mevcut probleme göre seans sayısı belirlenmektedir. Genel olarak, uygulama ayda bir kez yapılmaktadır. Bir problem için 3-4seans yapılmaktadır. Uygulama, yılda bir kez ya da iki yılda bir kez yapılırsa tedavinin etki süresi daha da artmaktadır.

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın