metot bilişim
ankara web tasarım
Saçkıran Tedavisi

Saçkıran Nedir?

Kabaca tanımı ile önlem alınmaması sonucu kalıcı saç ve saç skarı kaybıdır.

Saç Kıran Bir Sağlık Problemi Midir?

Fiziksel olarak bir sağlık problemi değildir. Fakat kişide psiko – sosyal sorunlar yaratabilir. Buna ek olarak alopesi areata rahatsızlığı başka hastalıklardan sonra tetiklenen bir durum olabilir. Örneğin, astım, vitiligo troid gibi bazı önemli rahatsızlıklardan sonra vücutta kalan tahribat sonucu saç kıran sorununa zemin hazırlanmış olabilir.

Saç Kıran Görüntüsü Nasıl Olur?

Saçlı deride çeşitli boyutlarda yuvarlak alanlar halinde saç kaybı olur ve bu saç arasında bir alan tamamen boş yani saçsız görünür.

Saçkıranın Sebepleri Nelerdir?

  • Genetik kodlar
  • Stres
  • Kişinin fazla duygusal olması sonucu saç kaybı ve deride döküntüler olması
  • Saçların zayıf oluşu ve dökülmelere önlem alınmaması vs.

Kimlerde Görülür?

Kadın ve erkek herkeste görülse de, erkeklerde daha sık görülmektedir. Buna ek olarak ergenlikten itibaren gözlenebilen saç kıran rahatsızlığı orta yaşlarda da görülmektedir. Yani bu genetik faktörlere ve strese bağlı rahatsızlık oldukça geniş bir yaş aralığında karşımıza çıkabilir.

Alopesi Areata Tedavisi Nedir?

Saç kıran hastalığı için ağız yolu ile alınan ilaçlar genelde kullanılmaz. Haricen uygulanan kremler ve destek amaçlı ilaçlı şampuanlar, saç serumları kullanılır. Buna ek olarak estetik çözümlerde ilaçların çare olmadığı durumda devreye girebilir. İlaç ve haricen uygulamalar denendi ve tam bir sonuç alınamadı ise, mezoterapi, saç ekimi, derma roller gibi teknikler ile saçlar güçlendirilip dokular uyarılabilir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın