metot bilişim
ankara web tasarım
Avuç İçi Ayak Tabanı Botoks İstanbul

Avuç içi ayak tabanı botoks uygulaması aşırı derecede terleyen ve bundan rahatsız olan kişiler için geliştirilen etkili bir tedavidir. Kimi zaman sosyal bir sorun haline gelmeye başlayan aşırı terleme, terleyen kişiye rahatsızlık vermekte, onun sosyal hayatını ciddi şekilde sınırlamaktadır.

Fizyolojik açıdan terleme; vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlamaktadır. Bütün sağlıklı insanlarda, vücut fizyolojik bir işlev olarak terleme faaliyetini gerçekleştirir. Bu durum, kişinin elinde değildir,istemli bir müdahale ile bunu düzenleyemez ve vücut, bunu metabolik bir mekanizma olarak yerine getirir. Ancak bazı kişilerde terlemenin aşırı yaşanması sosyal yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Genel olarak; koltuk altı, el ayak ve avuç içleri vücudun en çok terleyen bölgeleri arasında yer alır. Avuç içi ayak tabanı botoks tedavisi, bütün bu sorunların giderilmesi için uyguladığımız bir tedavi yöntemidir.

Avuç İçi Ayak Tabanı Botoks Uygulaması

Terleme, vücut açısından faydalı bir metabolik faaliyettir. Normal bir vücut fonksiyonu olan terleme, eğer aşırı olursa kişiye çok ciddi sıkıntılar verebilir. Terleme aşırı bir biçimde gerçekleşiyorsa hayat kalitesine zarar verir.“Hiperhidrozis” olarak da bilinen aşırı terleme, özellikle el temasının gerekli olduğu anlarda ya da çok fazla ayakta durulması gerektiği zamanlarda çekilmez bir durum haline gelebilir.

El sıkışırken, birisine dokunmak durumunda kalındığında veya ayakta çalışırken ve hareket halindeyken ayak tabanında olan aşırı terleme kişiyi mutsuz ve psikolojik açıdan kendine güvensiz hissettirebilir. Son yıllarda, aşırı terleme sorunu yaşayan pek çok kişinin tercih ettiği botoks tedavisi, aşırı terleme için etkili bir çözüm yoludur.

Aşırı terlemeye neden olan ana faktör, ter bezlerinin fazla çalışmasıdır. Özellikle sürekli kullanılan uzuvlardan biri olan elin iç kısmının çokca terlemesi, yaşamın da konforsuz bir hal almasına yol açar. Bunun dışında el kadar olmasa da ayak tabanının da terlemesi kişinin sosyal ve bireysel yaşamına olumsuz olarak etki eder. Botoks, el ve ayak terlemesinde başvurulabilecek en pratik tedavi yöntemi olarak dikkat çeker.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Botoks, Terlemeyi Engeller

Aşırı terleyen uzuvlardan ikisi olan avuç içi ve ayak tabanı, bu bölgelere uygulanan botoks ile ile terleme sorunu giderilebilir. Uygulamanın herhangi bir yan etkisi veya zararı yoktur. Bilakis, fiziki ve ruhsal olarak rahatlama sağlar ve sosyal ilişkilerde kişinin daha özgüvenli olmasına destek olur.

Pratik bir uygulama olan avuç içi ayak tabanı botoks uygulaması kişi için ağrılı bir metod olduğu için pratikte uygulaması biraz kısıtlıdır. Bu bölgelere uygulanan botokstan sonra kişi yaşamını daha konforlu bir şekilde sürdürebilir. Botoks uygulaması, aşırı terleyen avuç içi ve ayak tabanına bir miktar botulinum toksin enjekte edilerek yapılır. İçeriği Clostridium denilen bakteriden elde edilen bir toksin olan bu ilaç, ter bezlerinin geçici bir süreyle çalışmasını engeller ve aşırı terleme olan bölgelerde bu sorunu ortadan kaldırır.

Botoksun Kişiye Sağladığı Faydalar

Aşırı terleme için önerilen ve yaygın olarak kullanılan botoks, kişiye hem psikolojik hem de fizyolojik pek çok fayda sağlar. Botoksun faydalarını sıralayacak olursak;

  • Aşırı terlemeyle oluşan kötü koku sona erer
  • Kişi, daha özgür bir şekilde el temasında bulunabilir
  • Terlemeyen ellerle el sıkışması, kişinin özgüvenini artırır
  • Ayakların terlememesi, hem günlük aktivitelerde hem de iş aktivitelerinde kişiye rahatlık sağlar
  • Aşırı terlemenin ortadan kalkması, ayaklarda mantar gibi hastalıkların oluşmasını önler

Bütün bunlar, botoks tedavisiyle gerçekleşebilir. Botoks, vücudun terleme fonksiyonunu bir süreliğine işlevsiz hale getirerek vücudun belli noktalarındaki terlemenin oluşmasını engeller.

Avuç İçi Ayak Tabanı Botoks
Avuç İçi Ayak Tabanı Botoks

Botoksla Terleme Tedavisi

El içi ve ayak tabanı için uygulanan botoks oldukça pratik bir tedavi yöntemidir. Botoks uygulamasıyla ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetleri azaltılır. Uygulamaya başlamadan önce hastanın aşırı terleyen bölgelerine iyot-nişasta testi yapılır. Bu testin amacı, terlemeye neden olan etkin alanların tespit edilmesidir.

Uygulamaya başlanmadan önce el içi ve ayak tabanında ağrı oluşabileceğinden uygulamadan önce bölgesel anestezi gerçekleştirilir. Problemli alanlar tespit edildikten sonra ince uçlu iğnelerle bu alanların 2 mm derinine botoks enjeksiyonu yapılır. Avuç içi için 15-20, ayak tabanı için 10-15 dakika süren botoks uygulamasının hemen ardından kişi sosyal hayatına dönebilir.

Uygulama, en fazla 7 gün içerisinde etkisini gösterir ve bu etki 3- 6 ay boyunca devam eder. Genel olarak, hastalar; tedaviyi yaz mevsiminde almayı tercih eder. Çünkü yaz ayları, terlemenin en fazla yaşandığı aylardır. Yılda 2 ya da 3 kez yapılan uygulama, terleme sorunu ile karşılaşmamanızı sağlar. Uzman Dr. Ektan Demir kliniğinde gerçekleştirilen botoks uygulaması ile hayatınıza konfor ve rahatlık katarsınız.

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın