metot bilişim
ankara web tasarım
Vitiligo Tedavisi

Vitiligo tedavisi ciltte oluşan beyaz lekeleri gidermek için yapılan bir tedavidir. Vitiligo, ciltte beyaz renkli lekelerle seyreden bir hastalıktır. Bu hastalık, pigment üretmekle görevli hücrelerin (melanosit) tahrip olması sonucu deriye renk veren melanin pigmentini üretememesi ve derinin renksiz çiğ beyaz bir hal almasıdır.

Vitiligo tedavisi sizi rahatsız eden cilt görünümünü düzeltmeyi ve deriyi eski rengine döndürmeyi hedeflemektedir. Bulaşıcı bir tarafın olmayan bu rahatsızlıkta tahriş, travma ve güneş yanığı vitiligo alanlarının ortaya çıkmasına ve büyümesine neden olabilir. En fazla erişkin gençlerde görülen bu hastalığa kız çocuklarında daha fazla rastlanmaktadır.

Vitiligo Nedir?

Vitiligo,nedeni tam olarak bilinmeyen bir deri hastalığıdır. Deri yüzeyinde çeşitli sebeplerden dolayı renk değişimi ve yaygın irili ufaklı beyazlıklarla kendini gösterir. Deri üzerinde küçük bir alanda başlayan bu hastalık için hemen önlem almak gerekir. İlk leke başladığı zaman, geç kalmadan Dermatologa başvurarak çözüm aramalısınız. Ancak unutmamak gerekir ki her beyaz lekelenme vitiligo değildir. Vücutta ortaya çıkan beyaz lekenin vitiligo olup olmadığını ayırt etmek için geç kalmadan Dermatologa başvurmak önemlidir.

Vitiligonun Sebepleri Nelerdir ve Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülmektedir?

Vitiligonun sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Ağırlıklı olarak genetik, immün ve psikosomatik  sorunlarla ilişkili bir hastalıktır. Sadece ruhsal değil, aynı zamanda fiziksel bir travma da vitiligo’yu başlatabilir. Buna ek olarak eski tedavilerden kalan tahribatlar da vitiligonun sebebi olabilir. Bağışıklık sisteminde renk hücrelerini yok etmesi bu rahatsızlığın başlamasına neden olabilir. Genetik nedenler de vitiligo’ya yol açabilir.

Vitiligo, vücudun her bölgesinde görülebilmektedir. Daha çok şu bölgelerde vitiligo belirtilerine rastlanmaktadır:

  • El
  • Eklemler ve diz dirsek
  • Boyun
  • Karın
  • Yüz
  • Saçlı deri

Vitiligo, bebeklikten, yaşlılığa kadar her dönemde görülebilmektedir. Vitiligonun başka rahatsızlıklarla ilişkisi olabilir. Özellikle otoimmün hastalıklar ile birlikte görülebilmektedir

Vitiligo Tedavisi İstanbul

Vitiligo rahatsızlığının tedavisi için Dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Çünkü her beyaz leke, vitiligo değildir. Bundan dolayı, beyaz lekeler görüldüğünde doğru teşhis konup uygun bir tedavi yöntemi belirlenerek uygulanmalıdır. Tedaviye başlanmadan evvel, tiroit fonksiyonları,vitamin B12, folik asit, kan şekeri ve öteki otoimmün hastalıklarla alakalı testler yapılmalıdır. Tedavi kişinin yaşına ve vitiligo tutulumunun olduğu bölgeye göre değişir.

Bilinmesi gereken bunun bulaşıcı bir hastalık olmamakla beraber tedaviye dirençli bir hastalık olduğu ve kişinin ruh sağlığını en çok etkileyen deri hastalıklarından biri olduğudur. Tedavide bir çok, lokal tedavi dediğimiz dıştan sürülen kremler, ağızdan alınan ilaçlar ve yaygın tutulum olan yetişkin hastalarda PUVA dediğimiz ışın tedavisi uygulanmaktadır. Vitiligo güneşten olumsuz etkilenen bir hastalık olduğu için bütün bu tedaviler sırasında hasta mutlaka etkili bir şekilde güneşten korunmalı ve yüksek faktörlü güneşten koruyucu krem kullanmalıdır. Ayrıca Lazer tedavisi de dirençli vakalarda yapılabilen bir tedavi seçeneğidir.

Fakat lazer yaygın olmayan, lokal tutulumu olan küçük bölgelere uygulanır. Gerek ilaç tedavilerinde gerekse PUVA ve lazer tedavilerinden sonra hastalığın tekrarlama riski her zaman mevcuttur. Tedavi başarısı vitiligonun tutulduğu yere bağlıdır. Tedaviye en iyi cevap veren ve düzelen yüz bölgesidir. En dirençli ve zor düzelen yer ise el-ayak sırtı ve eklem yüzeyleridir. Tedaviye uyum ve düzenli kontrollere gitmek tedavi açısından çok önemlidir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın