metot bilişim
ankara web tasarım
HIFU (High Intensity Focused Ultrasound)

HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), ameliyatsız yüz ve cilt gençleştirme tedavisi olarak bilinen yüksek yoğunluklu odaklı ultrasonografi uygulamasıdır. Bu uygulama ile ciltte gençleştirme ve sıkılaştırma gibi iki önemli sonuç elde edilmektedir.

HIFU ile cildin derinlerindeki kısımlara kontrollü ve yüksek yoğunlukta ısı etkisi yapan ses dalgaları gönderilir. Ultrasonografi dalgaları tıpta başta tıbbi görüntüleme olmak üzere, yara iyileşmesi gibi durumlarda ve estetik tıpta kullanılmaktadır. Ulterapi de denilen Hifu uygulamasında deri altında kontrollü ısı kolonları oluşturulur. Hedeflenen doku katmanında ortalama 60-65 derece ısı oluşturulur. Böylece esnemiş olan liflerde sıkılaşma ve kollajen üretiminde artış elde edilir. Bu deri ve deri altı tabakaları ısıtma işlemi en alt tabaka olan kas fasyası tabakasından başlanır. Üste doğru sırayla derin dermiş ve yüzeyel dermis ve epidermis tabakaları ısıtılır. Fasya tabakasının ısı etkisiyle gerginleşmesi üzerindeki dokuların sıkılaşmasına neden olur. Fasyanın üstündeki Dermis ve epidermis tabakalarının Hifu odaklı ultrason ile ısıtılmasıyla da sarkma ve gevşemeler azalır ve deri sıkılaşır, gözenekler küçülür ve cilt canlılığı ve parlaklığı artar.

HIFU Uygulaması Nasıl Yapılır?

Odaklı ultrason uygulamasında önce 4,5mm derine inen başlık ile fasya tabakası hedeflenir, ardından 3 mm derine etki eden başlık ve 1,5 mm ye etki eden başlıklar sırayla kullanılır. Böylece sandviç tekniği dediğimiz teknikle alttan üste doğru deri tabakaları hifu odaklı ultrason ile ısıtılarak sıkılaşma, sarkmaların azaltılması deride canlanma elde edilir.

Kliniğimizde kullandığımız yeni jenerasyon Ultraformer 3 High Intensity Focused Ultrasound cihazında diğer cihazlarda olmayan 2mm lik başlık bulunmaktadır. Bu 2 mm derine etki eden başlık özellikle göz altı torbalarının giderilmesi, göz altı kırışıklıklarının giderilmesi ve nasolabial dediğimiz burun kenarından  aşağı inen çizgiler ve dudak üstü bölgedeki kırışıklıkların azaltılmasında kullanılır.

Kullanılan başlığa göre cildin 4.5 mm derinlerine kadar etkide bulunan başlık, yüz fasyasında büzüşme etkisi oluşturarak iyileşme sağlar. Uygulama ile kesin ve istenilen sonuçlar elde edilmekte, yüz bölgesinde ameliyatsız cilt gençleştirme işlemi yapılmaktadır.

HIFU Esnasında Herhangi Bir Ağrı Olur mu?

Fokuslu ultrasonu uygulamasında hafif-orta derecede ağrılı bir işlemdir. İşlemden önce ağrı kesici kremler uygulanır böylece ağrı minimale indirilir. Daha önce tedavi gören kemik ve diş bulunması durumunda ağrı-sızılar daha çok olabilir. Bunlar genellikle şu durumlarda daha çok olur.

  • Diş implantı
  • Hassas diş kökü
  • Kanal tedavisi
  • Diş köklerine yakın çene bölgesine yapılan uygulama.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Fokuslu Ultrason Uygulaması Kimlerde Daha Etkilidir?

Bazı cilt tiplerinde uygulamanın etkisi daha kısa sürede elde edilmektedir. Daha genç yaştaki kişilerde, sigara ve alkol alışkanlığı olmayanlarda, ağır sarkmaları olmayanlarda ve deri altı yağ dokusu çok kalın olmayanlarda daha iyi sonuçlar alınır. Ayrıca, derinin öteki katmanlarında kombine işlemlerin yapıldığı durumlarda tam olarak başarılı sonuçlara ulaşılır.

Fokuslu Ultrason ile Birlikte Hangi Uygulamalar Yapılabilir?

Fokuslu Ultrason uygulamasının yanında farklı uygulamalar da yapılabilir. Kombine yapılan bazı uygulamalar fokuslu ultrasonun etkinliğini artırabilir. İşlem ile aşağıdaki uygulamalar kombine edilebilir ;

  • PRP
  • Mezonörotoksin
  • Mezoterapi ( H100 aşısı )
  • Scarlet S altın iğne radyofrekans
  • Radyofrekans ve IPL

Bu uygulamaların bir arada yapılması cildin bütününde bebeksi görünüme kavuşturan sonuçlar verir:

Bütün bu uygulamaların kombine edilmesi, cildin farklı tabakalarının ameliyatsız olarak gençleşmesine yardımcı olur. Böylece cildinizde yaşlanma etkileri azalır, daha diri ve dinamik görünürsünüz.

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Hangi Bölgelere Uygulanır?

Ameliyatsız cilt gençleştirme uygulaması, cildin doğal dokularını yeniler, dermis tabakasını ısıtır, kolajen artışını sağlar ve yeni kolajenler oluşturur. High Intensity Focused Ultrasound uygulamasında yüz ve beden için üç ayrı başlık vardır. Başlıklar, cildin kalınlığına göre seçilir.

HIFU (High Intensity Focused Ultrasound)
HIFU (High Intensity Focused Ultrasound)

İnce derinin bulunduğu kaş üstüyle göz çevresinde 1.5 mm’lik ve 2mm lik başlık kullanılır. Böylece kaşlar kalkar, yüzeysel cilt kırışıklıkları yok olur. Kalınlığı orta derecede olan yanak ve çene yan taraflarına sırasıyla 4,5mm, 3mm0ve 1,5 mm lik başlıklar kullanılır. Basen, karın, bacak gibi vücut bölgelerinde bölgesel yağlanmayı azaltmak ve deride sıkılaşma sağlamak için de odaklı ultrason uygulanır.

Cilt Gençleştirme Kaç Seans Uygulanır ve Seanslar Ne Kadar Sürer?

Uygulama, bir seans olarak yapılır. Ancak cildin durumuna göre 3-6 ay sonra bir seans daha yapılabilir. Cilt ağır ve yağlıysa ikinci bir seansa ihtiyaç duyulabilir. Göz altı torbalanması ve kırşıklıklarını gidermek için  2mm lik başlık ile yaptığımız uygulama ise ayda bir olmak üzere 3 seans yapılır. Uygulama 20-30 dakika kadar sürer.

HIFU Uygulamasının Sonuçları Ne Zaman Görülmeye Başlanır?

Uygulamanın sonuçları,hemen sonrasında  görülmeye başlanır. İşlemin yapıldığı bölgede oluşan ödem 24 saatte yok olur. Ödemin geçmesinden 2 hafta sonra istenen etki görülmeye başlanır ve nihai etki 3. ayın sonunda ortaya çıkar.

High Intensity Focused Ultrasound Öncesi

Uygulamadan evvel yüzde bulunan kapatıcı, makyaj, krem ve güneş koruyucuları temizlenir ve cilde ultrason jeli sürülür. Daha önce belirlenen sınırlar içerisinde başlık gezdirilerek uygulama yapılır. Hassasiyet bulunan bölgelerde spanç ya da tahta abeslang ile ağız bariyeri yapılarak dişlerde acı ve sızlama önlenebilir. Uygulamadan sonra meydana gelen hafif kızarıklıklar maske ya da nemlendiriciler ile yatıştırılır.

HIFU Uygulamasından Sonra Günlük Hayata Başlanabilir mi?

Uygulamayı alan birey, hemen günlük hayatına dönebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Uygulamayı alan kişi, birkaç gün güneşe maruz kalmamalıdır. Eğer güneşli bir ortamda bulunacaksa kendini korumalıdır.  Hastaların en çok merak ettikleri konu makyaj yapıp yapamayacaklarıdır. Uygulamadan  sonra makyaj yapılmasında, havuza girilmesinde, seyahate çıkılmasında bir engel yoktur.

Uygulamanın Sonuçları Kalıcı mıdır?

HIFU uygulamasının sonuçları uzun süre etkisini gösterir. Ancak yaşlanma, yerçekimi, sigara, beslenme alışkanlıkları ve uyku düzenine bağlı olarak uygulamanın kalıcılık süresi azalabilir. Bu etkenler, uygulamayı alan kişinin hayatında varsa yeni bir uygulama yapılabilir. Genel olarak uygulamanın etkisi 1-1,5 yıl kadar sürer.

HIFU ile Yoğun Gençlik Etkisi

HIFU, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesinde, çene ile boyun konturunun sağlanmasında ve kaş kaldırma işlemlerinin tamamının yapılmasıyla yoğun ve fark edilir gençlik etkisi oluşturur.

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın