metot bilişim
ankara web tasarım
Alopesi Areata Nedir?

Alopesi Areata Nedir? Alopesi Areata halk arasında saçkıran olarak bilinen hastalığın latince, yani tıbbi ismidir.

Alopesi Areata nedir sorusunun cevabı düşünüldüğünden daha karmaşık olabilir. Alopesi Areata ya da halk arasında bilinen ismi ile saçkıran hasta kişinin saç bölgesinde veya sakal, kaş, kirpik gibi diğer tüy bölgelerinde oldukça kısa bir süre içinde yaşanan bölgesel olarak aniden dökülme hastalığına verilen isimdir. Bu hastalık saç bölgesinde, yani kafa derisinde ortaya çıkması halinde yuvarlak ya da oval şekilli ve dışarıdan kolayca gözlemlenebilen saçsız yani kel alanlarla kendini gösterecektir. Bu hastalığa sahip olan kişilerin saçsız kalan alanlarında zamanla tekrar saç çıkar. Hastalığın teşhir ettiği bölgede zamanla yeni lezyonlar gelişir ve hasta genellikle saçlarına geri kavuşur.

Alopesi Areata Nedir? Kimlerde Görülür?

Alopesi Areata yani saçkıran hastalığı genellikle yaşça genç olan bireylerde ortaya çıkar. Alopesi  Areata hastalığından etkilenen kişilerin yaklaşık yüzde yetmişi ile yüzde seksenini 40 yaşın altında erkek bireyler oluşturur.

Alopesi Areata erkeklerde kendini kadınlara oranla daha yaygın gösterir ve bu erkeklerin çok büyük bir çoğunluğu 40 yaşını geçmemiş genç erkeklerdir.

Alopesi Areata (Saçkıran) Neden Olur?

Alopesi Areata hastalığının sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Bu bilinmezlik durumuna karşın emin olmamak ile birlikte kimi uzman doktorların bu hastalığın otoimmun yani bağışıklık sistemi bazlı bir hastalık olduğu konusunda bazı teorileri vardır. Fakat bu teoriler herhangi bir kesinlik ibaresi taşımazlar.

Alopesi Areata (Saçkıran) hastalığının sebebi adeta kendi içinde bir gizemdir. Saçkıran olarak da adlandırılan bu hastalık tüm dünyada sıklıkla gözlemlenen bir hastalıktır. Normal nüfusta görülme oranı %0,1 olarak gözlemlenmiştir. Bu duruma karşılık bir dermatoloji kliniğine başvurmuş olan hastalar arasında görülme oranı yaklaşık olarak %1, %2 civarlarında olarak kayıtlara geçmiştir. Kayıtlara geçen bu hastalar arasında hastalığın ilk ataklarının görülme dönemi %60 oranında 20 yaş altı dönem olarak belirlenmiştir.

Alopesi Areata (Saçkıran) hastalığı herhangi bir ırk gözetmeksizin tüm dünyada herkeste görülebilir. Genellikle erkeklerde gözlemlenmiş olması kesinlikle bir erkek hastalığı olduğu anlamına gelmez. Alopesi Areata kadınlarda da sıklıkla kendini gösterebilen bir hastalıktır.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın