metot bilişim
ankara web tasarım
Botox Nasıl Yapılır?

Botox nasıl yapılır? Botox, kırışıklıkların giderilmesini sağlayan, kolay bir uygulamadır. Clostridum Botulinum bakterisinin toksini olan botox, dünyada en fazla tercih edilen estetik uygulamalar arasında yer alır.

FDA onayı alan ve güvenilir bir uygulama olan botox nasıl yapılır? Gün boyunca yüzde, mimiklerin kullanılmasını sağlayan kaslar, yapılan hareketler sonucunda kırışır. Bu da yaşın, olduğundan daha büyük görünmesine yol açar. Botox ile yaş ilerledikçe belirginliği artan mimik çizgileri ortadan kalkar.

Botox Nedir?

Botox, tıpta 20 yıldan fazladır farklı tedavilerde kullanılmaktadır. Geçici olmasına rağmen kişinin istediği görünümü elde etmesini sağlar. Botox, estetik işlemlerde genel olarak şu vücut bölgelerinde kullanılır:

  • Kaş arası
  • Alın
  • Kaz ayaklarının bulunduğu bölgeler
  • Boyun bölgesi

Botox sayesinde belirginlik kazanan kırışıklıklar açılır. Botox uygulaması, yalnızca güzel görünmek isteyenlerin tercih ettiği bir uygulama değildir, aynı zamanda bazı tıbbi sorunların çözümünde de kullanılır.

Botoksun Ne Gibi Etkileri Vardır?

Botox tedavisi, uygulandığı bölgede derin kırışıklıkların oluşmasını önler. Ancak halihazırdaki derin kırışıklıklar tam olarak giderilmez, sadece etkisi azaltılır. Derin kırışıklıklar, botox’la birlikte uygulanan dolgu sayesinde ortadan kalkar.

Botox’un Bileşimi Nedir?

Botox, slostridum botulinum bakterisinden üretilir. Doğaldır ve protein yapısına sahip bir ilaçtır. Kırışıklıklara neden olan kasların bu işlevi yerine getirmesini geçici süreyle engeller.

Botox’un Etkisi Ne Kadar Devam Eder?

Botox, etkisi 4 ile 6 ay kadar süren bir tedavi yöntemidir. 6. ay itibarıyla etkisini kaybeder. Ancak bu süre, herkeste aynı değildir. Kimilerinde daha uzun sürerken kimilerinde daha kısadır. Bu, vücudun metabolik işlevini yerine getirmesiyle alakalı bir durumdur. Bu süre sona erdiğinde bölge, eski haline döner. Botox, yalnızca uygulandığı bölgede etkilidir. Eğer uygulamayı tekrar alırsanız etkiyi daha da uzatabilirsiniz.

Botox Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Uygulama yapılmadan önce botox bölgesi tespit edilir. Bu tespitte uygulamayı alacak kişinin istek ve beklentileri gözetilir. Klinik ortamında yapılan uygulama, çok ince iğnelerin yardımıyla gerçekleşir. Uygulamadan önce bölgeye anestezi etkisi olan krem sürülür. Bu kremle uygulama esnasında hissedilecek acının azaltılması hedeflenir. İşlemden sonra bölgeye buz uygulanarak hissedilebilecek acının hafiflemesi sağlanır. Bütün bu işlemler hemen hemen 10 ya da 15 dakika sürer.

Botox’ta Yaş Sınırı Var mıdır?

Botox, yetişkinlere uygulanan bir tedavidir. Alt ya da üst yaş sınırı yoktur ama uygulamayı alacak kişinin 18 yaşını geçmesi lazımdır. Çok ileri yaşlarda botox etkin bir sonuç sağlamaz. Bu yüzden daha erken yaşlarda yapılmalıdır.

Botox Yüz İfadesini Bozar mı?

Botox uygulaması alan kişilerin yüz ifadesi değişmez. Botox, kırışıklıkların hafifletilmesi için uygulanır, bundan dolayı da yüz ifadesine zarar vermez.

Botox’un Yan Etkisi Var mıdır?

Botox’un kalıcı herhangi bir etkisi yoktur. Botox, dolgu maddesi değildir, bundan doyalı şişlik gibi bir yan etki oluşmaz.

Botox’un Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botox’un etkisini uygulamadan 3 ya da 4 gün sonra görürsünüz. Gerçek etkiyi bir haftada görmeniz mümkündür. Bu etki kişiye göre ve uygulamanın dozuna göre değişir.

Botox Uygulamasının Riski Var mıdır?  

Botox uygulamasının herhangi bir riski yoktur. Enjeksiyonun yapıldığı bölgede 1 ya da 2 gün süren iğne izi olabilmektedir. Bazen uygulamanın yapıldığı bölgede morarma olabilir, bu da birkaç günde geçer.

Botox Uygulamasından Sonra Neler Yapılmalıdır?

Eğer morarma gibi bir durum söz konusu oluyorsa 10 dakikalık bir buz uygulaması yapılabilir. Botox’tan sonra baş 2 saat kadar öne ya da arkaya sarkıtılmamalıdır. Kişi, aynı gün günlük hayatına dönebilir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın