metot bilişim
ankara web tasarım
Burun Dolgusu Kalıcılığı

Burun dolgusu kalıcılığı burnunu biçimli ve anlamlı bir şekle sokmak isteyen herkesin merak ettiği konulardan biri. Kalıcı burun dolgusu gibi yeni uygulamalardan bahsediliyor olsa da bu işlemlerin sonuçları hakkında net ve bilimsel veriler oluşmadığı için insanlar geçici dolguya rağbet göstermeye devam ediyor.

Peki, burun dolgusu kalıcılığı ne kadardır? Hasta deneyimleri ve uzman doktorların ifadeleri dikkate alındığında, burun dolgusunun genelde 6 ay veya daha kısa bir süre boyunca etkisini koruduğu söylenebilir. Tabi bu sürenin dolgunun kalitesine, hastanın metabolizmasına ve işlemi gerçekleştiren kliniğin yetkinliğine de bağlı olduğunu eklemek gerekir.

Burun Dolgusu Kalıcılığı Ne Kadar?

Burun dolgusu kalıcılığı dolgu maddelerinden hastanın cilt yapısına kadar pek çok etkenle birlikte değerlendirilmesi gereken bir konudur. Hastanın istediği görünüme kavuşmasından itibaren 9 aya kadar sürebildiği bilinmektedir. Fakat, zamanla vücut hyaluronik asidi eritecektir. Dolayısıyla tedavinin yenilenmesi gerekecektir.

Juvederm ve Restylane dolgu maddeleri piyasada en çok tercih edilen markalardır. Görece diğer dolgu maddelerine göre daha uzun süre dayandıkları söylenebilir. Bu dolgular deneyimli bir uzman tarafından uygulandığında oldukça uzun ömürlü olacaktır.

Burun Dolgusu Kalıcılığı
Burun Dolgusu Kalıcılığı

Burun Dolgusunun Artıları ve Eksileri

Burun dolgusu, ameliyat gerektirmeden buruna şekil verilebilmesini sağlamaktadır. Geleneksel rinoplasti ameliyatından farklı olarak sonuçlar geçicidir.

Artıları

  • Genel anestezi altına girilmeden gerçekleştirilebilir.
  • Çok hızlı bir iyileşme süreci sonrasında hasta gündelik hayatına geri dönebilir.
  • Sonuçlar kalıcı olmadığı için görünüşten memnun olunmadığı durumlarda tekrar müdahale daha kolay olacaktır ya da etkinin geçmesi beklenebilir.
  • Geleneksel rinoplasti (burun estetiği) ile karşılaştırıldığında çok daha düşük maliyetlidir.

Eksileri

  • Kalıcı ve çok büyük değişiklikler isteyenler için uygun değildir.
  • Morarma ve şişme gibi yan etkileri olabilir. Fakat bunlar birkaç gün içerisinde iyileşir.
  • Uzman olmayan kişiler tarafından uygulandığında cilt altında hasar meydana gelebilir.

Burun Dolgusu Sonrası

Bir ya da iki saat sonra enjekte edilen dolgu maddesi yerleşmeye ve yavaş yavaş sonuçlar belli olmaya başlar. İşlemden sonra meydana gelecek kızarıklığı minimuma indirmek için buz torbası kullanmakta fayda olabilir. Sonuçlar 1 – 2 hafta içerisinde tamamen görünür olmaya başlar. Fakat 6 ay sonra, dolgu maddeleri çözünmeye başlar. Bazıları 3 yıla kadar etkili olabilmektedir. Hangi dolgu maddesiyle çalıştığını doktora sormakta fayda vardır.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın