metot bilişim
ankara web tasarım
Dolgu Estetiği Nedir?

Dolgu Estetiği Nedir? Dolgu uygulamaları cildin kalojen kaybetmesi, ilerleyen yaş, genetik özellikler, çevresel faktörler sonucu oluşan çökmüş görünümü ortadan kaldırmaktadır. Özellikle yüz dolguları sayesinde ifadenizdeki yorgun görünüm yerini daha diri ve canlı bir yapıya bırakır.

Dolgu Estetiği Nedir, neden tercih edilir? Pek çok farklı etkenin ciltte neden olduğu kallojen azalması ya da kırışıklıkların yok edilmesinde kullanılan bir yöntem olan dolgu estetiği uygulaması ile sağlığınıza kavuşup genç ve diri bir cilde sahip olmanız mümkündür. Hyalüronik asit dolgu estetiğinde kullanılan en güvenilir maddedir. Hyalüronik asit doğal vücut yapısında yer almasına karşın orta yaş dönemleriyle birlikte giderek azalmaktadır. Estetik dolgu tedavilerinde kullanılan diğer maddelerle uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen Hyalüronik asit, çok daha genç ve diri bir görünüm kazanılmasını sağlar.

Dolgu Estetiği İstanbul

Güneş ışınları, yer çekimi, sigara kullanmak ve yaş gibi faktörler, cildin yaşlanmasına ve kırışmasına yol açar. Eğer herhangi bir müdahale yapılmazsa yüzdeki yağ miktarının azalması ve yağların yer değiştirmesi ile yüz bölgesinde istenmeyen görüntüler oluşabilir. Sarkıklar, kırışıklıklar, çukurlar, buruşmalar ve topaklanmalar istenmeyen sonuçlar arasındadır. Dolgu estetiği ile söz konusu sorunlar çözümlenir ve kişi sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Dolgu Estetiği Nedir, Nasıl Uygulanır?

Dolgu estetiği hacim yetersizliğinin bulunduğu bölgeye yapılan takviye işlemidir. Yüzün durumuna, kullanılan dolgunun türüne göre değişen kalıcılığa sahip olan dolgu estetiği işlemleri, cilde gençleştirici bir etkide bulunur. Hyalüronik asit dolgu estetiğinde kullanılan vücudun doğal yapısında da bulunan güvenilir bir maddedir.

Dolgu Estetiğinin Kalıcılık Süresi

Dolgu estetiği uygulamasında dolgu, sorun olan bölgeye enjekte edilir ve ciltte bazı kimyasal reaksiyonlar oluşur. Tercih edilen dolgunun kalitesine göre dolgu estetiği 9 ay ile 3 yıl arasında kalıcılık süresine sahiptir.

Dolgunun kalıcılık süresini belirleyen farklı etkenler vardır. Dolgu uygulanan bölgenin hareketli olup olmaması, kalıcılık süresini belirler. Dolgu uygulaması yapılan kişinin hayat tarzı da kalıcılığı etkileyen faktörler arasındadır. Düzensiz yaşayan, uyku saatlerine dikkat etmeyen, sigara ve alkol kullanan kişilerin yüzündeki dolgunun kalıcılık süresi azalır. Elbette bir diğer etken de dolgunun kalitesidir. Hekimin tavsiyesi ile kaliteli bir dolguyu tercih ettiğiniz takdirde kalıcılığın süresi uzar.

Dolgu Estetiği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dolgu estetiğinin yapılması aşmasında oldukça önemli birtakım hususlar vardır. Dolgu estetiği uygulamasında başvurucuların sağlığının her şeyden daha önemli olduğunu düşünerek aşağıdaki hususlarda çok dikkatli davranıyoruz:

 • Dolgu estetiğinin hijyenik bir ortamda yapılması gerekir
 • Uygulama alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir
 • Dolgu estetiği, herhangi bir enfeksiyona ya da olumsuz duruma sebebiyet vermemek için daha önce hiç kimsede kullanılmamış enjektörlerin yardımıyla yapılmalıdır
 • Kaliteli enjektör ve dolgu malzemesi kullanılmalıdır ki uygulamanın kalıcılık süresi daha uzun olsun

Dolgu Estetiği Hangi Bölgelere Yapılır?

Hacmi azalan, sarkma, kırışma gibi sorunlar olan bölgelere dolgu estetiği yapılır. Yüz, gövde ve bacak bölgelerinde tercih edilen dolgu estetiği daha çok dudak ve hüzün çizgilerinde genellikle tercih edilir.

Dudak Dolgusu

Yıllar geçtikçe dudak bölgesinde birtakım hasarlar oluşur.

 • Dermiş tabakasında incelme
 • Hacim azalması
 • Dudak konturunun düzleşmesi

Yaşlanmaya bağlı olarak dudak bölgesinde meydana gelen sorunlardandır. Dolgu estetiği çalışmaları çerçevesinde dudak bölgesinde meydana gelen sorunlar, çözümlenir. Hastanın arzusuna göre dudak bölgesindeki uygulama esnasında uyuşturucu krem ya da lokal anestezi ile uyuşturma işlemi yapılabilir. En fazla 40 dakika süren uygulama başvurucuya ağrı vermez.

Nazolabial Bölge Dolgusu

Nazolabial bölge (hüzün çizgisi) üst dudak ile yanak arasındaki kısımdır. Bu bölge yaşlanmaya ve kilo alıp vermeye bağlı olarak derinleşebilir ve yaşlılık belirtilerini artırabilir. Hüzün bölgesine yapılan çift kat dolgu, bölgenin gerginleşmesini ve toparlanmasını temin eder. Böylece derinlik azalır. Ortalama 12-18 ay gibi bir kalıcılığa sahip olan nazolabial dolgu, bu bölgenin dudak bölgesine göre daha az hareketli olmasından dolayı fazla erimez.

Elmacık Kemiğini Belirginleştirme ve Gözyaşı Oluğu Dolgusu

Elmacık kemiğini belirginleştirmek üzere yapılan dolgu yüzün gerilmesini sağlar ve elmacık kemikleri daha da belirgin bir hal alır. Genellikle 12-18 ay arasında bir kalıcılık süresine sahip olan elmacık kemiği dolgu estetiği uygulaması çerçevesinde arzu ettiğiniz görünümü kazanmanızı sağlar.

Gözyaşı oluğunun dolgunlaşması da göz çevresinin daha genç ve dinamik görünmesini sağlar.

Dolgu Estetiği Yapılan Diğer Vücut Bölgeleri

Yalnızca yüz bölgesine yapılmayan dolgu uygulamaları,

 • Popo
 • Göğüs
 • Bacak arkası

bölgelerinde de tercih edilir. Söz konusu bölgelerin geniş bir alanı kapsamasından dolayı kaliteli  dolgu kullanılmalıdır. Ayrıca

 • Meme büyütmek
 • Popo kaldırmak
 • Farklı sebeplerden dolayı oluşan çökük alanları doldurmak

için de dolgu estetiği uygulamaları yapılır.

Kimlere Dolgu Estetiği Yapılmaz?

Dolgu estetiği aşağıdaki durumlarda uygulanmaz:

 • Bağışıklık sisteminde baskılanma durumu varsa
 • Hamilelik döneminde ve emziren kadınlarda
 • Dolgu bölgesinde uçuk, sivilce ya da etkin enfeksiyon bulunması halinde

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın