metot bilişim
ankara web tasarım
Kalıcı Dövme Silme

Kalıcı dövme silme işlemi bundan çok kısa bir zaman öncesine kadar yapılamayan, yani bu amaca ulaşmak için herhangi bir yöntemin bulunmadığı bir alandı. Şimdi ise ne büyüklükte, renkte ve şekilde olursa olsun bu işlem rahatlıkla yapılabilmekte ve bireylerin dövmeleri neredeyse tamamen silinebilmektedir.

Kalıcı dövme silme son zamanlarda kişilerin sıklıkta tercih ettiği bir uygulama haline gelmiştir. Genelde bir lazer aleti aracılığı ile yapılan bu işlemde cilt zarar görmez. Bu işlemde uygulanan lazerler cildin o bölgesine zarar vermek yerine bölgedeki boyayı parçalara ayırır ve dövmenin silinmesini sağlar.

Kalıcı Dövme Silme Nedir?

Kalıcı dövme sildirme uygulaması için başvurulan bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemlerden en yeni ve en etkililerinden biri q-switched lazer ile dövme silme yöntemidir. Q-Switched lazer dövme silme işlemi elektronik bir cihaz ile yapılır. Bu elektronik cihaz isminden de anlaşılabildiği gibi lazer teknolojisi kullanır. Q-Switched lazer dövme silme cihazı bölgeye yaptığı nano saniyelik atışlar ile dövmenin yapıldığı boya partiküllerini hedefler. Boya partiküllerine tutunan lazer ışını, yapısı gereği bünyesinde taşıdığı yüksek ısı ile tutunduğu partikülleri parçalamaya başlar. Bu parçalama işleminden sonra geriye kalan partiküller makrofaj adı ile bilinen hücreler tarafından vücuttan uzaklaştırılır.

Kalıcı Dövme Silme Uygulaması

Kalıcı dövme sildirme uygulaması için üretilen lazer cihazı dövmede kullanılan boya rengine göre farklı frekanslarda çalıştırılabilir. Beyaz, sarı ve ten rengi gibi açık tarafta bulunan renklerin silinmesi daha zor olarak bilinir. Buna karşılık siyah, lacivert, bordo gibi koyu renklerin silinme işlemi beyaz ve sarı gibi açık renklere kıyasla daha kolay yapılmaktadır.

Burada kolaylık ve zorluk olarak tanımlanan şey seans sayılarıdır. Siyah ve lacivert benzeri koyu renklere sahip bir dövmeyi silmek bir ve ya bir kaç seansda tamamlanabilecek bir işlemken, beyaz ve sarı gibi açık renklerle yapılmış bir dövme için bu düşük seans sayıları yeterli olmayacaktır. Bu durumda hastanın seans sayılarını arttırması gerekecektir.

Seans sayısı belirlemede etkili olan faktörler kısaca şöyledir;

  • Dövmede kullanılan boyanın rengi
  • Dövmenin derinliği
  • Dövmenin ne kadar zaman önce yapıldığı
  • Dövmenin hangi bölgeye yapıldığı

Kalıcı dövme silme işleminde uygulamanın yapılacağı seans sayısı bu faktörlere bağlı olarak belirlenir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın