metot bilişim
ankara web tasarım
Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling İle Cilt Yenileme

Kimyasal peeling, bir veya birkaç kimyasal ajanla derinin üst tabakalarının soyulması işlemidir.

Kimyasal Peelingin Faydası Nedir?

Bu işlem sayesinde bir yandan canlılığını ve parlaklığını kaybetmiş epidermisin üst kısmı soyulur ve yeni taze cilt üste çıkartılır, bir yandan da derinin alt tabakalarında yenilenme için hücreler ve kolajenler uyarılarak yapımları hızlandırlır.

İşlemden önce ve sonra hekim tarafından ilave edilen ilaçlar ve kozmetik ürünler kimyasal peelingin etkisini arttırır.

Bu İşlem Hangi Problemleri Çözer?

 • İnce kırışıklıklar
 • Güneş lekeleri
 • Yaşlılık lekeleri
 • Doğum kontrol için kullanılan hapların ve hamileleiğin neden olduğu lekelenmeler.
 • Çiller, sivilce ve sivilce izleri gibi deri problemlerinin tedavisinde
 • Cilt gençleştirmede uygulanır.

Hangi Bölgelerde Kimyasal Peeling Uygulanabilir?

Bu işlem asıl olarak yüze uygulansa da, yüz dışında boyun ve ellere de yapılabilir. Eller üzerinde de oldukça etkili ve pratik bir uygulamadır. Pürüzlü, lekeli üst cilt tabakası arındırılıp daha canlı, pürüzsüz, sağlıklı ışığı yansıtan, lekelerin, çeşitli izlerin kırışıklıkların kaybolduğu, daha nemli bir cilt elde edilir.

3 Tip Kimyasal Peeling Uygulaması Vardır

Kimyasal soyma; işleminin derinliği, oluşturulmak istenilen hasar ve başarının derecesine göre,

 • Yüzeysel peeling
 • Orta peeling
 • Derin peeling olmak üzere üç grupta toplanır.

Yüzeysel soyma, stratum korneumun soyulması, olduğundan daha iyi, kalın bir cilt yüzeyi tabakasının oluşumunun uyarımıyla deri yapısının düzeltilmesidir. Yüzeysel soymada, trikloroasetik asit (TCA) %10-25, Jessner’in solüsyonu, alfa hidroksi asit (AHA), salisilik asit ve tretinoin solüsyonu kullanılabilir.

Orta derinlikteki soyma, papiller ve üst retiküler dermiste harabiyete yol açarak pigment değişikliklerini, daha hafif ve orta derinlikteki kırışıklıkların düzelmesini de içeren foto – yaşlanma etkilerini düzeltmede ve ayrıca aktinik keratoz tedavisinde etkili olan bir yöntemdir.

Derin soyma işlemi epidermis, papiller ve retiküler dermiste nekroz ve inflamasyon oluşturarak şiddetli fotoyaşlanmada uygulanan etkili bir yöntemdir. Orta dereceli ve biraz daha derin dereceli olan cilt süyma uygulaması için; %30 – 50 TCA, Jessner’in solüsyon ve %35’lik TCA kombinasyonu, %70’lik glikolik asit ve %35’lik TCA kombinasyonu veya %88’lik fenol kullanılabilir.

dr. ektan demir

Online Randevu

[ninja_form id=”17″]

Uygulama Nasıl Yapılır?

Bu işlem, kimyasal maddenin cilt üzerine fırça yardımı ile sürülmesiyle uygulanır. Fırça ile sürülen bu ilaç belli bir zaman deri üzerinde bırakılır ve ardından temizlenerek gerekli olan nemlendirme işlemi yapılır.

Uygulama Adımları

 • Problemli alan, cilt temizleme ürünleri ile temizlenir.
 • Seçilen kimyasal peeling ajanı pamuk uçlu aplikatör veya fırça yardımı ile istenilen bölgelere uygulanır.
 • Uygulama esnasında hastanın, hissettiği yanma hissini 1’den 10’a kadar değerlendirmesi istenir. Yanma hissi 8 – 10 olduğunda ya da uygun süre tamamlandığında kimyasal peeling ilacı cilt yüzeyinden nötralizan veya su uygulanarak arındırılır.
 • Yüze nemlendirici ve güneş koruyucu sürülür.

İşlemden Sonra Günlük Hayata Devam Edilebilir Mi?

İşlem sonrası normal günlük yaşama hemen dönülebilir.

Kimyasal Peeling İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıcak suyla duş almak, sauna, spor, makyaj benzeri uygulama ve akticitelerden birkaç gün süre ile uzak durmak gerekir. Deri normale dönünceye kadar hastadan nemlendirici ve güneş koruyucu kullanmaya devam etmesi istenir. Yapılan işlemin yüzeysel veya orta derinlikte olmasına bağlı olarak cildin nemlendirme süresi farklılık gösterebilir.

Seanslar İle İlgili Bilgiler

Deri üzerindeki probleme göre bu işlem 6 – 8 seans uygulanır. Genellikle 2 – 4 haftada bir işlem yapılsa da uygulama periyodu kişinin derisindeki probleme, cilt tipine ( yağlı, karma, kuru.. ) ve toleransına göre ayarlanır. Yılda 1 tekrar edilmesi, işlemin etkisinin devam etmesi için önerilir. Seans aralıkları hastanın cilt problemine, cilt tipine ve toleransına göre kişisel olarak düzenlenir. Kimyasal soyma işlemi deneyimli hekimler tarafından yapıldığında oldukça güvenilirdir ve memnun edici sonuçlar vermektedir.

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın