metot bilişim
ankara web tasarım
ND:Yag Lazer

ND:Yağ Lazer Nedir?

Nd:YAG Lazer, 1064 nm dalga boylu bir katı hal lazer sistemidir. Damar, leke tedavisinde ve lazer epilasyonda kullanılır. ND-YAG kristaline sahip lazer cihazları günümüzde kişisel bakımın yanı sıra, tıp ve sağlık sektöründe çeşitli hastalıkların ameliyatsız tedavisinde de sıkça kullanılan bir yöntemdir.

ND:Yağ Lazer Hangi Amaçla Kullanılır?

Yüksek oranda hemoglobin emilimine sahip olması nedeni ile damar tedavisinde kullanılır. Bütün cilt tiplerinde rahatlıkla tercih edilebilen Nd:YAG lazer epilasyonu, uygulama esnasında kolajen dokusunu arttırarak cildin gençleşmesine de katkı sağlar. 1064 nm dalga boyu sayesinde daha derin dokulara etki edebildiğinden kıl köklerinde en derin etkiyi sağlar.

Nd:YAG Lazer Kimlere Uygulanır?

Lazer epilasyonlar ilk ortaya çıktıklarında yalnızca açık tenli ve koyu renk kıllara sahip olan kişilere uygulanabiliyordu. Çünkü lazer epilasyon sırasında, kıl yapısında bulunan, melanin adı verilen renk pigmentini hedefleyen belirli dalga boyundaki lazer ışını cilde gönderilir. Emilen lazer ışını kıl köküne iletilir ve burada ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Melanin pigmenti aynı zamanda deride de bulunmaktadır. Cilt rengi ne kadar koyuysa melanin pigmenti de o kadar fazladır. Bu sebepten ten rengi koyulaştıkça lazer ışınını daha çok emer ve ciltte yanık oluşma riski artar, cilt lekeleri oluşabilir. Bu prensipten yola çıkarak uygulanan lazer epilasyon yöntemlerinde koyu tenli kişilerde lazer epilasyon yapmak oldukça risklidir.

Teknolojik gelişmeler ile birlikte, kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilimi Alexandrite ve Diode lazerlerden daha düşük olan ve koyu tenli kişilere lazer epilasyon yapılabilmesini sağlayan Nd:YAG lazer sistemleri üretilmiştir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon Avantajları

  • Koltuk altları ve Genital bölgeler de dahil, vücudun tüm bölgesine uygulanabilir.
  • Çok koyu cilt tiplerinde dahi kullanılabilir.
  • Yüzeysel kılcal damar tedavisinde de kullanılabilir.
  • Cilt lekelenmesine sebebiyet vermez.
  • Yaz mevsiminde de uygulanabilir.
  • Folikülit (Kıl dönmesi veya kıl batması diye tabir edilir) tedavisinde de kullanılır.
  • Özellikle yüz bölgesindeki tüyler için çok etkili sonuçlar vermektedir.

Tedavi Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

Tedaviye başlamadan 1 ay öncesinde ağda, cımbız, iplikle alma, sarartma gibi uygulamaların yapılmaması tavsiye edilir. Yine 1 ay öncesinden solaryuma girmekten veya güneşlenmekten kaçınılmalıdır.

Uygulama sonrasında ciltte hafif kızarıklıklar oluşabilir, bu kızarıklıklar geçicidir kaşımamanız gerekir. Tedaviden yaklaşık bir ay sonraya kadar güneşlenmek bronzlaşmak gibi cildi yoran eylemlerden kaçınılması gerekmektedir. Güneşe çıkmanız gerekiyorsa yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmanız gerekmektedir.

Nd:YAG Etkisi Kalıcı mıdır?

Uygulama sonunda %60 ila %90 arası azalma görülecektir. Hastanın yaşı, ten rengi, kılın yapısı ve vücut bölgesi gibi uygulamayı doğrudan etkileyen etmenlere göre seans sayısı değişkenlik gösterebilir.

Uygulama Esnasında Ağrı Acı Hissedilir mi?

Uygulama sırasında ağrı veya acı kapasitenizle doğru orantılı olarak hafifçe bir yanma veya sızı hissi olabilir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın