metot bilişim
ankara web tasarım
Q-Switched Lazer Leke Tedavisi

Q-Switched lazer leke tedavisi, ciltteki lekelerin tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak hem kadın hem de erkekler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Cilt, insanların görünümünü etkileyen en önemli organdır. Ciltteki kusurlar, kişiyi bireysel ve toplumsal hayatında rahatsız edebilir.

Q-Switched lazer leke tedavisi ile yaşlanmayla birlikte oluşmaya başlayan cilt lekesi, akne izi ve güneş lekelerinin ciltte oluşturduğu renk eşitsizliğini gidermektedir. Yenilikçi ve modern bir tedavi yöntemi olan lazerle leke tedavisi,  cilt kusurlarının giderilmesi için oldukça etkilidir. Ciltteki dokular, tedaviyle zarar görmemektedir. Kısa süren işlem, cildin gençleşmesini ve canlılık kazanmasını sağlamaktadır.

Q-Switched Lazer Leke Tedavisi İstanbul

Cihaz, 4 değişik dalga boyuna sahiptir. Dövmelerin çıkarılmasında da kullanılan Q-Switched lazer cihazı, farklı nedenlere bağlı olarak oluşan lekeleri, yok ederek cildin eskisi gibi eşit bir renk tonuna sahip olmasını sağlamaktadır. Ciltteki lekeler, farklı nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır.

Melanin, cilde rengini veren ana maddedir. Ciltte meydana gelen lekeler melaninin normalin üzerinde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Melaninin yüksek olduğu vücut bölgelerinde lekeler oluşmaya başlamaktadır. Bu lekelerin bir kısmı, doğumla birlikte gelmektedir. Bir kısmı ise ilerleyen yaşla birlikte ya da güneşin etkisiyle oluşmaktadır.

Lazer Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke tedavisinde farklı yöntemler bulunmaktadır ama günümüzde leke tedavisi için en çok Q switch lazer cihazı kullanılmaktadır. Leke tedavisinde lazer enerjisi, konsantre olarak melanin içeren hücrelerce emilmektedir. Normal renklere sahip olan diğer hücreler bundan etkilenmemekte ya da çok az etkilenmektedir. Lazer cihazı aşağıdaki leke türlerinin çıkarılmasını sağlamaktadır:

  • Farklı renkteki dövmelerin çıkarılmasında
  • İyi huylu benlerin tedavisinde
  • Yüz bölgesindeki güneş ve yaşlılık lekelerinin tedavisinde
  • El üstündeki güneş ve yaşlılık lekelerinin tedavisinde
  • Hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormonal lekelerin tedavisinde

Kimler Bu Tedaviyi Alamaz?

Lazer ile leke tedavisi uygulanacak vücut bölgeleri güneşten ya da bronzlaştırıcı losyonlardan dolayı bronzlaşmamalıdır. Bronzlaşmadan dolayı daha da koyulaşan cilt bölgeleri lazer ışınlarını emebilmekte ve bundan dolayı ciltte irritasyon ya da su toplaması gibi yan etkiler oluşabilmektedir. Bu yüzden uygulama, bronz ciltli insanlara uygulanmamaktadır.

Uygulamada, genel olarak anestezi kullanılmamaktadır ancak kimi özel durumlarda lokal etkiye sahip anestezik kremler ya da soğuk hava kullanılmaktadır. İşlemden sonra, ciltte geçici kızarıklık ya da 1-2 hafta sonra dökülecek olan kabuklanma olabilmektedir.

Derinin üst kısmındaki bölgeler için bir seans yeterliyken lekelerin çok ve yoğun olduğu bölgelerde seans aralıkları genel olarak 4-6 hafta arasında değişmektedir. İşlemden sonra 4 hafta güneşe çıkmamaya dikkat edilmelidir ve yüksek faktörlü (SPF 15 üzeri) güneş kremleri kullanılmalıdır.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın