metot bilişim
ankara web tasarım
Saç PRP Tedavisi

Saç PRP tedavisi, çeşitli yöntemlerle uyarılan ve aktive edilen trombositlerin kafa derisinde bulunan saç köklerine etki ederek saçların büyümesine etki eden bir yöntemdir. Trombosit bakımından zengin plazma olarak adlandırılan PRP, kafa derisi dışında vücudun farklı bölgelerinde de aynı amaçla kullanılmaktadır.

Saç PRP tedavisi, doktorlar tarafından belli durumlarda uygulanır. Halk dilinde kellik durumu olarak adlandırılan Androgenetik Alopesi durumu bu tedavinin kullanıldığı bir alandır. Görece yeni bir yaklaşım olarak değerlendirilen saç PRP tedavisi, saç derisinde bulunan saç köklerine etkide bulunduğu düşünülen bazı bilimsel kanıtlara da sahiptir.

Saç PRP Tedavisi Nedir?

Saç PRP tedavisi vücut tarafından üretilen trombositler yardımıyla mümkün olmaktadır. PRP yapısının ne olduğunu anlamak için trombositleri anlamak önemlidir. Kanın diğer yapıları gibi trombositler de büyük öneme sahiptir. Herhangi bir kanama durumunda, kanın durması ve iyileşme süresinin başlamasında ilk devreye giren yapılar trombositlerdir. Trombositlerin bu özelliği vücudun belirli kısımlarında istenilen bölgeye enjekte edilerek, o bölgenin iyileşmesi ve iyileşmenin sürdürülebilmesi açısından önemli bir unsur olarak görülmesini sağlamıştır.

PRP Üretiminde İzlenilen Yöntem

Konu üzerinde çalışan bilim insanları santrifüj yardımıyla kanı kendi bileşenlerine ayırıp, trombositleri bunların arasından ayrıştırabilir.

  • Damardan alınan kan bir santrifüj cihazına yerleştirilir.
  • Santrifüj kanı kendi bileşenlerine ayırır.
  • Bileşenlerine ayrılan kandan trombositler toplanır.
  • Ayrıştırılan trombositler kafa derisinde uygun bulunan bölgeye enjekte edilir.

Tedavi Ne Kadar Süre Uygulanır?

Saçlara PRP, saç dökülmesinin ana sebeplerini ortadan kaldırmak için uygulanan bir yöntem değildir. Tedaviyi alan kişinin, saç büyümesi süreci boyunca birkaç seanstan fazla PRP uygulaması alması gerekmektedir. Tedavinin süresi ve seansı, tedaviyi uygulayacak doktorların görüşleri doğrusunda ilerler. Bunun yanında, saçın dökülmesinin kontrol altına alındığı durumlarda ise her 3 ile 6 ay arasında bakım enjeksiyonların yapılması önemlidir.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Saç köklerine uygulanacak olan PRP yapısı bireyin kendi kan hücrelerinden üretilen bir bileşen olduğu için, vücudun bu yapıya tepki verme ihtimali düşüktür. Bununla birlikte bu tedaviyi alan kişilerde belirli yan etkilere rastlanabilir.

  • Enjeksiyonunun yapıldığı bölgede ağrı ve hassasiyet
  • Şişme
  • İşlemin yapıldığı bölgede kaşıntı
  • Baş ağrısı
  • İşlemin yapıldığı bölgede kaşıntı

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın