metot bilişim
ankara web tasarım
Sedef Hastalığı

Sedef Nedir?

Deri üzerinde kızarıklık üzerinde beliren beyaz lekeler ve yassı ince, dağınık kabartılardır.

Sedef Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir ?

  • Aşırı güneşlenme sonucu oluşan yanıklar
  • Çeşitli tedaviler için uygulanan ilaç tedavileri
  • İltihaplı yaralar sonrasında derinin döküntü yapması

Sedef Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle deride belli bir derece kızarıklık ve üzerinde açık renkli lekeler olması gerekir. Bu durumda beklemeden doktora başvurmak en doğru şeydir. İleri evrede sedef rahatsızlığında ise aynı şekilde başlayan lekenlenmeler, daha beyaz ve grimsiz renkte daha kalın bir yüzey ile yani kabuk türü ile belirmektedir. Hekim tarafından muayene edilerek sedef kolayca anlaşılabilir.

Sedef Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Haricen uygulamalar ile yani kremler, merhemler ile tedavi yapılır. Öncelikle hastanın geçirdiği tüm hastalıkalrın öyküsü dinlenir. Ardından hastanın kilosu ve sigara – alkol gibi kötü alışkanlıklarının derecesi saptanır. Buna göre deri üzerinde merhem ve kokteyl kremler ile tedavi başlatılır. Tedavi süresince sigara, alkol tüketimi en uygun seviyede yavaşlatılmalı ve kilo verilmeli yani yağ dokularının hacmi azaltılmalıdır.

Bu tedavi ile geçmeyen, ya da hafifleyen sedeflerde, diyete devam ederek bir süre beklenir. Daha sonra belli bir süre geçtikten sonra çeşitli estetik çözümler tedavi olarak uygulanabilir. Bu çözümler, deri bakımı, lazer uygulamaları, peelingler olabilir. Bu konuda en doğru bilgi için muayene olmak şarttır.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın