metot bilişim
ankara web tasarım
Tüm Vücut Lazer Epilasyon

Tüm vücut lazer epilasyon, hem kadın hem erkeklerin istenmeyen kıl ve tüylerinden kurtulmak amacıyla sık sık başvurdukları bir yöntemdir. İstenmeyen tüylerinizden neredeyse yüzde yüz oranında kurtulmanızı sağlayan bu yöntem ayrıca tamamıyla kalıcı bir yöntem olması ile bilinir.

Tüm vücut lazer epilasyon uygulaması nedir? Lazer teknolojisi üretildikleri ilk yıllarda genelde endüstriyel sektörlerde ve askeri alanlarda kullanılmaktaydı. Daha sonra bu teknoloji başka alanlara da yayıldı ve sonunda bu kullanım skalası tıp alanına kadar ulaştı.

Tüm Vücut Lazer Epilasyon Uygulaması

Lazer teknolojisinin tıbbi gelişim süreci 1983 yılında başlamıştır. Fakat aslında lazerin icat edilmesi bu tarihten yıllar öncesine dayanır.

Lazer kavramı esasen Albert Einstein’ın quantum fiziği hakkında yaptığı çalışmalar esnasında ortaya koyduğu bir kavramdır. Lazer, quantum fiziğinin bir parçası olarak geliştirilmiştir. Bu kavramın ortaya çıkışından sonra fiziksel olarak üretilmesi, ortaya çıkışından uzun yıllar sonra gerçekleşebilmiştir. Çünkü Albert Einstein’ın lazer kavramını bulduğu 1917 yılında, bu teknolojiyi hayata geçirecek gelişimler henüz yaşanmamıştır.

Albert Einstein bu konuda yaptığı çalışmalar ile fonksiyon sahibi, çalışan bir lazer sistemi kurmak için gereken tüm kavram ve prensiplerin neredeyse hepsini teorik olarak ortaya koymuştur. Ancak o günün teknolojisi fonksiyonel bir lazer üretmek için yeterli bir teknoloji değildir. İşte bu sebeple, gereken tüm çalışma prensipleri ortada olsa bile doğru çalışan bir lazerin üretimi ancak lazer kavramının ortaya çıktığı 1917 yılından 43 yıl sonra, 1960 yılında gerçekleştirilebilmiştir.

Tıbbi Alanda Lazer Kullanımı

İcat edildiği 1960 yılından 13 yıl sonra, yani 1983 yılında lazerlerin tıbbi gelişim sürecine başlangıç verilmiştir. Lazer teknolojisi, bu bahsedilen gelişim sürecinin başlangıç günlerinden bugüne tıbbın bir çok alanında kullanılmaktadır. Lazerin kullanıldığı tıbbi alanlar şöyle sıralanabilir.

 • Leke Tedavisi
 • Dövme Silme
 • Kılcal Damarların Tedavisi
 • Lazer Epilasyon

Bunlar farklı alanlar için farklı yöntemlerle ve farklı türlerde üretilen lazerlerin tıp sektöründeki kullanım alanlarından bazılarıdır.

Lazer Epilasyon

Tıbbi alana giriş yaptıktan sonra ilk olarak kılcal damar tedavisi, leke tedavisi ve dövme çıkartma gibi alanlarda kullanılan lazer teknolojisi 1994 yılında, ilk ışık temelli epilasyon türü olarak bu alana da oldukça sağlam bir giriş yapmıştır.

Lazer epilasyon 1994 yılında kliniklerde kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla kullanımı sıklaşan bu epilasyon türü 1998 yılında FDA onayı almıştır ve kullanımı hiçbir zaman olmadığı kadar artmıştır. Lazer epilasyon 1998’ de FDA tarafından onaylanan bir uygulama olmuştur.

Lazer epilasyonda hedeflenen şey, vücudumuzda istemediğimiz kıl ve tüyleri üreten kök hücrelerinin temel fonksiyonunu bozmak ve onları kalıcı olarak ortadan kaldırmaktır. Kılların hücre yapılarında melanin ismi ile bilinen bir madde vardır. Bu madde kıllara siyah rengini veren maddedir. Hücre yapısında bulunan bu siyah renk maddesi, üzerine özel bir cihaz yardımı ile uygulanan lazer ışınlarını emer. Bu emme işleminin sonucunda oluşan ani yüksek ısı enerjisi kılları üreten kök hücreleri hasara uğratır ve onların yapılarını bozar.  tarafından lazer ışınının emilmesi ile oluşan ani yüksek ısı enerjisi, kılı üreten kök hücrelerini hasara uğratır. Bunun bir sonucu olarak melanin maddesinin daha fazla olduğu siyah kıllar lazer epilasyondan daha çok etkilenirken, melanin maddesinin nispeten daha az olduğu beyaz ve gri kıllar bu işlemden daha az etkilenirler.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Vücudumuzda bulunan istenmeyen kıl ve tüyler hem erkekler hem de kadınlar için estetik bir sorun olarak kabul edilir. Bazı insanlarda bu durum rahatsız edici noktalara da ulaşabilir. İnsan bedeni genetik ve hormonal faktörler gibi iç nedenler veya kullanılan çeşitli ilaçlar gibi dış faktörlere dayalı olarak aşırı derecede tüylenebilmeye müsait bir organizmadır. Bu bahsedilen istenmeyen kıl ve tüy durumundan kurtulmak ve estetik anlamda daha çok tercih edilen bir görüntüye ulaşabilmek için insanlar tarafından gerçekleştirilen bir çok uygulama türü bulunur. Bu uygulamalar şu şekilde sıralanabilir.

 • Ağda Uygulaması
 • Jilet ile Traş Etmek
 • Cımbız Yardımı ile Tüyleri Köklerinden Koparmak
 • İp Yöntemi
 • Kimyasal Tüy Dökücüler

Bunlar lazer epilasyonun dışında kalan istenmeyen kıl ve tüylerden kurtulma yöntemleridir. Bu yöntemlerin hepsinin ortak bir yanı vardır. O da bu yöntemlerin hiç birinin asla kalıcı sonuçlar vermemesidir.

Lazer epilasyonda ise durum farklıdır. Lazer epilasyonun çalışma prensibi, kıl folikülüne yerleşmiş halde bulunan melanin isimli renk maddesinin, özel bir cihaz ile uygulanan lazer ışınları ile yakılarak bu maddenin ısıya dönüşmesini sağlamak ve daha sonra da ortaya çıkan bu yüksek ısı enerjisi ile kıl hücrelerinin kalıcı olarak tahribatını sağlamaktır. İşte lazer epilasyon uygulamasını diğer yöntemlerden ayıran en önemli özelliği budur. Lazer epilasyon kalıcı bir uygulamadır.

Lazer epilasyon uygulamasının kullanım alanları açısından temelde 2 ayrı yöntemi bulunur.

 1. Alexandrite Lazer Epilasyon
 2. ND Yag Lazer Epilasyon

Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemi

Alexandrite lazer epilasyon yöntemi oldukça pratik ve bu pratikliğin yanında oldukça etkili de olması ile bilinir.

Bu yöntemin en büyük avantajı sağladığı bu pratiklik ve etkili olma durumudur. Alexandrite lazer epilasyon yönteminin en büyük dezavantajı ise işlem sırasında kullanılan lazerin dalga boyu gibi teknik nedenlerden dolayı sadece açık renkli bir tene sahip kişilere uygulanabiliyor olmasıdır. Koyu renkii tenlere Alexandrite lazer epilasyon yöntemi uygulamak çeşitli yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu epilasyon yöntemi uygulandığı bölgeye bağlı olarak, bölgedeki ince tüylerde, kullanım amacının tam tersine artışa sebep olabilmektedir. Tedavinin uygulanacağı kişi açık renkli bir tene sahip olsa bile yüz ve boyun çevresinde uygulanması önerilmez. Çünkü ten rengine bağlı olmaksızın bahsedilen yüz ve boyun çevresi bölgelerine uygulandığı takdirde bölgedeki tüylerde artışa sebep olabilmektedir.

Nd Yag Lazer Epilasyon Yöntemi

Nd Yag lazer epilasyon yöntemi spesifik olarak koyu cilt tipleri için geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu yöntemin en büyük avantajı ve kullanım sebebi koyu renkli cilt tiplerine en uygun yöntem olmasıdır. Fakat bu avantajının yanında çok ciddi bir dezavantajı bulunur. Nd Yag lazer epilasyon yöntemi, lazer epilasyon yöntemleri arasında en acılı ve en ağrılı olandır. Bu da onun kullanım alanını bir hayli kısıtlar. Sadece dikkatle seçilmiş spesifik durumlarda, yani diğer iki yönteme göre çok daha nadir olarak kullanılan bir yöntemdir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın