metot bilişim
ankara web tasarım
Botoks Önce ve Sonrası

Botoks önce ve sonrası arasındaki farklar göz önüne alındığında, kişilerin istedikleri estetik görünüme kavuşmalarında etkili olan bir işlemdir. Botox sayesinde ciltteki kırışıklıklar ve çizgiler geçici olarak ortadan kaldırılır.

Botoks önce ve sonrası incelendiğinde, yaptıranların memnun kaldıkları bir uygulamadır. Kırışıklıklara karşı olduğu gibi, aynı zamanda aşırı terleme yapan bölgelere de uygulanabilir. İşlemin uygulanması açısından herhangi bir engeli bulunmayan herkes, Botox yaptırabilir.

Botoks Nedir, Nasıl Yapılır?

Botox, C. Botulinum isimli bir bakteriden elde edilen bir maddedir. Görevi, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınmasını engellemektir. Bu sayede uygulandığı bölgedeki kas aktivitesini etki süresi ölçüsünde durdurur. Yüzdeki belirgin çizgiler, kırışıklıklarda uygulanabildiği gibi; aşırı terleme yapan bölgelere de Botox işlemi yapılabilir.

Botox, istenilen bölgeye enjekte edilerek uygulanır. Etki düzeyi, kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Etki süresi 3 ila 9 ay arasında değişiklik gösterebilir. 6 ayda bir tekrar Botox tedavisi uygulanabilir. Göz çevresi Botoks öncesi ve sonrası dikkate alındığında, kaz ayağı olarak bilinen, göz çevresindeki çizgilerde son derece işe yaradığı görülebilir. Aynı zamanda alın çizgilerine, boyun derisindeki kırışıklıklara, kızgınlık ifadesini oluşturan kaslara uygulanarak bu sorunlar da ortadan kaldırılabilir. Böylece kişilerde daha genç ve estetik bir yüz görünümü elde edilir.

Botoks Sonrası Komplikasyonlar

Botox uygulamasından sonra, kısa süreliğine bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler şunlardır:

  • İşlem sonrası geçici şişlik ve morluklar meydana gelebilir
  • Uygulanan bazı kişilerde hafif baş ağrısı şikayetleri görülebilir
  • Bazı kişilerde tedavi bölgesinde uyuşukluk hissedilebilir. Bu uyuşukluk geçicidir
  • Kaşlarda seğirme görülebilir

Bu yan etkiler herkeste görülmez, hafif düzeyde yan etkilerdir ve geçicidirler. Botoks uygulamasının bilinen ağır bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak hamile, emziren kadınlara veya nörolojik hastalık geçmişi olan kişilere bu tedavi önerilmemektedir.

Botoks Önce ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulamadan tam anlamıyla verim alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bu noktalar:

  • İşlem sonrası belirli bir süre yüz masajı uygulanmamalıdır
  • İşlem öncesinde ve sonrasında, doktorun belirttiği süre boyunca alkol alınmamalıdır
  • Cilt bakımı ve makyajdan, işlem sonrasındaki 24 saat uzak durulmalıdır
  • Botox işlemi sonrasında kaş ya da yüz bölgesine dövme yaptırılmamalıdır

Bu hususlara dikkat edilmesi, sorunları en aza indirecektir.

Botoks sonrası nemlendirici kullanılması gereken durumlar oluşabilir. Çünkü işlem, uygulandığı bölgelerde kuruluğa yol açabilir. Ancak doktor önerene kadar, bölgeye nemlendirici uygulanmamalıdır. Botoks sonrası sigara kullanımına dair herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak sigaranın, sağlığın ve cildin en büyük düşmanlarından biri olduğu unutulmamalıdır.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın