metot bilişim
ankara web tasarım
Glutatyon Takviyesi

Glutatyon takviyesi nedir, hangi durumlarda alınması yararlıdır? Glutatyon, hücrelerin enerji sağlayıcı merkezleri olan mitokondrilerin sağlıklı ve efektif bir şekilde çalışması için gerekli olan bir maddedir.

Glutatyon takviyesi gerekli midir? Glutatyon tedavisi kimi kişiler için oldukça gerekli olabilir. Hasarlanmış veya çalışma bozukluğu yaşayan mitokondri hücreleri vücutta oluşabilen kanserleşme sürecinde kritik bir role sahiptir. Mitokondrilerin çalışması zararlı toksinler ve hücrelerin sağlıksız bir ortamda yaşaması nedeniyle bozulmaya uğrayabilmektedir. Bu bozulma sonrasında bozulmaya uğrayan hücreler solunum için oksijen yerine glukoz (şeker) kullanmaya başlarlar. Bu hücreler için daha ilkel bir solunum formudur. Bu solunum formu ile çalışmak durumunda kalan hücrelerin kansere sebebiyet vermesi oldukça olası ve sık görülen bir durumdur.

Glutatyon Takviyesi Nedir?

İnsan vücudu doğası gereği glutatyon üreten bir organizmadır. Fakat vücut yaşlandıkça glutatyon üretimini azaltır. Bunun dışında dış yollardan, yani toksinler nedeniyle de vücut doğal glutatyon üretimini azaltabilir. Glutatyon korucuyu görevi gören bir maddedir. Bu madde vücudumuzda azaldığında serbest radikaller adı verilen bazı faktörlere karşı korunamayan vücudün molekül yapısı zarar görebilir.

Vücudumuzun glutatyon düzeylerinde eksiklik olması bir çok farklı nedene dayanıyor olabilir. Bu nedenleri iç faktörler ve dış faktörler diye ikiye ayırmak mümkün olacaktır.

Jawline Nedir?

Glutatyon Eksikliğinde İç Faktörler

Vücudumuz DNA onarımı, oksidatif stresten korunma ve genel anlamda bağışıklığı güçlendirmek için nispeten daha fazla glutatyona ihtiyaç duyuyor olabilir. Bu gereksinimin artması zamanla glutatyon eksikliğine sebep olacaktır.

Glutatyon Eksikliğinde Dış Faktörler

İnsanların gün aşırı maruz kaldıkları, vücut için oldukça zararlı ve toksik olan bazı maddeler de ciddi anlamda glutatyon eksikliği durumuna sebep olabilmektedir.

Glutatyon Takviyesi Gerekli midir?

Glutatyon takviyesi yukarıda da belirtildiği gibi bazı kişiler için oldukça büyük bir öneme sahiptir ve kesinlikle bir gereklilik olabilir. Glutatyon eksikliği hücrenin solunum yöntemini değiştirir. Glutatyon eksikliğinden oksijen yerine glukoz ile solunum yapan hücreler vücudumuz için son derece zararlılardır. Glutatyon eksikliğinin insan vücuduna verdiği zararlar kanser hastalığına kadar gidebilmektedir. Glutatyon takviyesi uygulamak bu gibi durumlarda olumlu fayda sağlamaya yardımcı olur.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın