metot bilişim
ankara web tasarım
HIFU Fokus Ultrason

HIFU Fokus Ultrason veya yaygın olarak bilinen adıyla ameliyatsız yüz germe işlemi. Yaşlanma faktörüne bağlı yüz çizgilerini gidermek için uygulanır. Yaklaşık 25-30 dk içerisinde tamamlanan ultrasonik tedavi oldukça zahmetsiz ve pratik bir gençleşme etkisinde bulunur.

Cilde zararı bulunmayan HIFU Fokus Ultrason uygulaması, SMAS tabakasına uygulanan ısı ile ciltte doku yenilenmesini sağlar. odaklı ultrason, fokuslu ultrasyon ya da HIFU şeklinde de adlandırılan bu yöntem ile yaşlanmanın ciltte bıraktığı olumsuz etki azalır, cilt gerginlik kazanır.

HIFU Fokus Ultrason Nedir?

Ultrason cihazının yardımı ile gerçekleştirilen yüz germe uygulamasında yüz bölgesindeki kas ve cilt arasında bulunan bölgeye 65 °C’ye ulaşan bir ısı verilir. Bu ısı, cildin yenilenmesini, kalojen sentezleyici bir aktivite meydana gelmesini sağlar. İlerleyen yaş faktörüne bağlı olarak yüzümüzün üç bölgesinde belirgin çizgiler oluşur. Bu çizgiler:

 • Buruna yakın göz bölgesinden yanaklara doğru
 • Burun kenarlarından ağız kısmına doğru
 • Dudak kenarlarından çenemize doğru

oluşarak adete bir üçgen şekli oluşturur. Ameliyatsız yüz germe ile bu üçgen tersine çevrilerek çok daha genç ve diri bir görünüm elde edilebilir.

Odaklı Ultrason Yüz Germe Uygulaması

Tıbbın bazı alanlarında kullanılan ultrason cihazı ile yüz germe uygulamasından oldukça iyi sonuçlar elde edilmiştir.  Ultrason cihazı belli bir noktaya odaklanır. Odaklandığı alana ses dalgaları yollar. Cildin yüzey kısmında olumsuz bir etkiye neden olmayan ses dalgaları, cildin 3-4,5 mm altında etkili olur ve cildin bu bölümünde yer alan SMAS tabakasında ısı artışı sağlar. HIFU Fokus Ultrason uygulamasının oluşturduğu ısı, cildin alt bölgesinde yenilenme ve sıkılaşma sağlar.

Yüz Gençleştirme Uygulamasının Faydaları

Ultrason cihazının yardımıyla yapılan cilt germe uygulaması, herhangi bir cerrahi işlem ile yapılmaz. Cilt yenileyici bir özelliği olduğu için farklı uygulamaların ciltte meydana getirdiği yenilenme ve gerginlik etkisini artırır. Ultrason cihazının yardımıyla yapılan yüz germe uygulamalarının etkisi, uygulamanın hemen ardından başlar ve etkisini 3 ay süreyle artırarak devam ettirir. Uygulama 1 sene boyunca etkisini korur. Yüz germe uygulamasının etkisinin işlemin hemen ardından başlaması, popüler ve tercih edilen bir yüz germe uygulaması olmasını sağlamıştır. Yüzde ağrı, şişkinlik, kızarıklık ve iz gibi etkiler bırakmayan ultrason cihazı ile yapılan yüz germe uygulamasının faydalarını şöylece sıralamak mümkündür:

 • Uygulamanın yapıldığı bölgedeki kolajen üretimi artar.
 • Ultrasonik yüz germe ile sağlıklı bağ dokusu elde edilir.
 • Uygulamanın yapıldığı bölgede kırışıklıklar ve buruşukluklar azalır.
 • Cildin esnekliği ve elastikiyeti artar.

HIFU Hangi Bölgelerde Etkilidir?

Ultrason destekli uygulama, yüz bölgesinin dışında vücudun başka bölgelerindeki sarkmaların, buruşuklukların azalmasını sağlar.

 • Yanak bölgesi
 • Çene çizgisi
 • Gıdı ve boyun bölgesi
 • Göz çevresi
 • Kaş ve alın bölgesi
 • Dekolte bölgesi

Ultasonik Yüz Germe Uygulaması Acı Verir mi?

Ultrason destekli yüz germe işleminde herhangi bir acı ve ağrı söz konusu olmaz. Bu yüzden lokal anestezi kullanılmaz. Ancak uygulamayı alacak kişi özellikle isterse lokal anestezi uygulanabilir. Uygulamayı alan kişiler, iğne batması ya da elektriklenme gibi bir etki görürler, bu da küçük bir gıdıklanma şeklinde hissedilir.

Odaklı Ultrason Uygulamasının Süresi ve Seans Sayısı

Ultrasonik yüz germe işleminin süresi, işlem yapılacak bölgenin koşullarına göre değişir. Gerilmesi gereken alan genişse uygulamanın süresi de uzayabilir. Genellikle 30 ile 60 dakika arasında süren ultrason destekli yüz germe uygulamasının süresi, yüzün tamamına ve boyun bölgesine yapılacaksa uzayabilir. Ultrasonlu yüz germe uygulamasında genellikle arzu edilen sonuçlara 1 ile 3 seans arasında ulaşılır. Uygulamanın etkisi, daha uygulama esnasında görülmektedir. İşlemin ardından her geçen gün gençlik etkisi artar ve 3 ay sonra tam olarak istenen sonuç elde edilir. ultrason destekli yüz germe uygulamasında en iyi sonuç 6 ay sürebilir ve etkisi de uzun süre kalır.

Yüz Germe Uygulaması Hangi Periyotlarla Yapılmalıdır?

İşlem, genellikle yılda bir kez uygulanır, bu periyot yeterli görülür. Ancak kırışıklığın ve buruşukluğun durumuna göre uygulama, 6 ayda bir defa da yapılabilir. Yüz germe uygulamasından hemen sonra uygulamayı alan kişi, hemen günlük hayatına dönebilir.

Odaklı Ultrason Yan Etkisi ve Riski Var mıdır?

Ultrason ile yapılan yüz germe uygulamasının herhangi bir yan etkisi ve riski yoktur. Bilindiği gibi ultrason, tıp biliminde yarım asırdır kullanılmaktadır. Öyle ki hamile kadınlarda teşhis ve tedaviye yardımcı olan ultrason bebeklere ve hamile kadınlara herhangi bir zarar vermemektedir. Ultrason destekli yüz germe işleminden sonra uygulamanın yapıldığı bölgede yanık, leke ve iz gibi bir yan etki oluşmaz. Kimilerinde küçük kızarıklıklar meydana gelebilir, bu da çok kısa bir sürede ortadan kalkar. Bu uygulamadan genel anestezi kullanılmaz, dolayısıyla genel anesteziye bağlı olabilecek riskler de bulunmaz. Ultrasonik yüz germe uygulaması, oldukça güvenli bir estetik tedavidir.

dr. ektan demir

Online Randevu

Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın